Hiába jelentett be egyoldalú termeléscsökkentést Szaúd-Arábia, még a legvadabb beállítottságú elemzők is csökkentették az olajprognózisaikat. A kereskedők arra számítanak, hogy a szankcionált országok, köztük Oroszország és Irán, a vártnál több olajat önt a piacra, miközben a világgazdaság lassul.
Az eurózóna a múlt héten recesszióba csúszott, részben a német export gyengesége miatt. Kína pandémia utáni fellendülése egyre enerváltabb, míg az Egyesült Államokban, ahol a gazdaság ellenállónak bizonyult, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve szerdán jelezte, hogy az év későbbi részében további kamatemelések várhatók az infláció megfékezése érdekében.
Nem véletlen, hogy április 18. és május 30. között
a spekulánsok megnégyszerezték az amerikai nyersolaj short pozícióit.
Idén sok befektető eltávolodott az árupiacoktól. A Fed kamatemelései megemelték a hitelfelvételi költségeket, s vonzóbbá tették a biztonságosabb befektetéseket, például a kötvényeket és a pénzpiaci alapokat.
A Chevron és a ConocoPhillips részvényei idén 13 százalékot estek, míg az Exxon Mobil nagyjából 5 százalékkal csúszott lejjebb. Az olajcégek a pálya szélére szorultak a mesterséges intelligencia által vezérelt részvényraliban.
Az árupiacok szélén ülünk, fix kamatozású eszközökbe kapaszkodva
– mondta Michael Kelly, a PineBridge Investments globális vezetője. Amíg Szaúd-Arábia és az OPEC más tagjai az elmúlt hónapokban a termelés visszafogásával próbálták megállítani az olajárak esését, addig a TankerTrackers.com szerint Oroszország tengeri nyersolajexportja idén június 18-ig 11 százalékkal bővült a tavalyi azonos időszakhoz képest. Annak ellenére, hogy a nyugati országok korlátozzák az orosz olaj vásárlását. Ráadásul az online kutatócég becslése szerint az amerikai szankciókkal sújtott iráni szállítmányok is 45 százalékos növekedést mutatnak az előző évihez képest.
A keresleti oldalon eközben visszaesést látunk, a feldolgozóipar globálisan zsugorodik
– véli Saad Rahim, a Trafigura vezető elemzője. Az Egyesült Államokban és Európában a vállalkozások visszafogták az importot, csökkentve a globális keresletet az üzemanyagpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.