Az adatok gyűjtése, 2000 óta a leggyengébb a Japán legfontosabb kereskedelmi partnereinek devizáiból összeállított, forgalommal súlyozott kosárral szemben a jen árfolyama.
A Deutsche Bank által számolt index esése annak tudható be, hogy egyre tágul a rés a Bank of Japan (BoJ) szuperlaza monetáris politikája és a többi jegybank (EKB, Fed) továbbra is szigorú álláspontja között. Így egyre nő a nyomás a japán pénzügyi vezetésen, hogy adja fel a 10 éves állampapír hozamát célzó monetáris politikát. A gyenge jen ugyan javítja a szigetország gazdaságának versenyképességét, viszont növeli az inflációt.
A várakozások szerint a következő időszakban a hatóságok
első körben verbális intervencióval igyekeznek majd „felbeszélni” a jen árfolyamát.
Ennek első lépése Szuzuki Sinicsi japán pénzügyminiszter keddi nyilatkozata volt, aki közölte, hogy továbbra is árgus szemekkel figyelik a devizapiaci folyamatokat, és ha szükséges, beavatkoznak. A beszédnek azonban nem sok hatása volt: a jen 0,1 százalékkal, 142,1-re süllyedt a dollárral szemben – ez héthavi mélypont.
A tényleges intervenció jelenleg nem valószínű, viszont közel van a 145–150-es lélektani határ, amikor már nagyobb a beavatkozás valószínűsége
– kommentálta a helyzetet egy devizakereskedő, hozzátéve, hogy a devizák közül az euró erősödik a legjobban a japán fizetőeszközzel szemben. Ez nem is csoda: az EKB kamatemelései még nem értek véget (júliusban jöhet egy újabb), az amerikai Fed viszont legutóbbi ülésén már a kivárás mellett döntött; nem változtatott irányadó kamatán.
Kereskedők várakozásai szerint a Bank of England is emel legközelebbi, csütörtökön tartandó ülésén. A BoJ irányadó kamata mínusz 0,1 százalék, a nagy gazdasági erőközpontok közül egyedül Japánban van még negatív nominális kamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.