A május 31-i Magyar Közlönyben leírtak szerint a kormány módosította az extraprofitadók feltételeit. Ezek közül több érinti a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibocsátókat is. A leglényegesebb változás a gyógyszergyártókat érinti. Ez az az adóteher, amely ellen a leghangosabban tiltakoztak a szektor szereplői, illetve a Richter menedzsment is több alkalommal jelezte, hogy számukra teljesen elfogadhatatlan az ilyen típusú adóteher, egyebek mellett súlyos versenyhátrányt okoz számukra , ezért kérik annak kivezetését. A 2022-es üzleti év után a Richternek 28 milliárd forintot kellett befizetnie ilyen címen, idén 29 milliárdra számítanak. A rendelet szerint az adó 2024-re is marad, de az adókulcsok feleződnek. Az árbevétel 50 milliárd forint alatti része után fél százalék fizetendő, az 50–150 milliárd közötti részre 1,5 százalék az elvonás, e felett pedig 4.
A felezés a gyógyszergyártóknak jó hír, a kötelezettség egy évvel való meghosszabbítása már nem és az sem, hogy a támogatott termékek értékesítése után még magasabb visszatérítés vár rájuk. Ez a dolog tavaly is módosult: a drágább, 10 ezer forintnál magasabb áron eladott támogatott készítmények után 20-ról 28 százalékra emelkedett a gyógyszerkasszába visszatérítendő összeg, most ez 40 százalékra nő.
Kevesebb teendője lesz a Mol, a Magyar Telekom és a 4iG pénzügyi igazgatójának, marad a kőolajtermék-előállítók extraprofitadója, mint ahogy a távközlési is. A Molt érinti a bányajáradék is, ezen a soron az olajtársaságra alacsonyabb teher vár.
A bankok és a pénzügyi szektor szereplői is körön belül maradnak, a jövő évben fizetendő extraprofitadójuk alapja a 2022-es adózás előtti eredmény, tehát az adóalapot a tavalyi eredményre fixálja a törvényalkotó. Belép viszont több adóalap-csökkentő tétel, például ha a bank osztalékot kap a leányvállalataitól. Az érintett pénzintézetek, így köztük az OTP Bank még tovább csökkentheti az extraadója összegét, akár meg is felezheti, ha a jelenlegi ütemezésnél még több állampapírt vásárol. Az OTP eddig is rendszeres vásárló volt az állampapír aukcióknak, a mérlegében tavaly már a 4 ezer milliárd forintot közelítette a hazai kibocsátású államkötvények súlya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.