BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Munkában az elemzők áldást osztó keze, régen ajánlottak ennyi amerikai részvényt vételre

Amíg az elemzők éves szinten 7,9 százalékos profitbővülést várnak az S&P részvényindexre, az amerikai GDP esetében csak 0,4 százalékos éves növekedésre számítanak, a kettő pedig nem valósulhat meg egyszerre – írja Blahó Levente, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.

Minden várakozást felülmúlt a legszélesebb merítésű amerikai részvényindex, az S&P 500 emelkedése a második negyedévben, hiszen 8,3 százalékkal lőtt ki, amire 2021 negyedik negyedéve óta nem volt példa – írja Blahó Levente, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.

Road,Sign,Of,New,York,Wall,Street,Corner,Broad,Street
Fotó: Shutterstock

Sőt, ez volt a második legnagyobb erősödés 2020 negyedik negyedéve óta. Az első féléves teljesítmény így plusz 15,9 százalékra emelkedett, ami 2019 óta példátlan. Ennél még elképesztőbb értékeket kapunk, ha a növekedési papírokkal felülsúlyozott Nasdaq Composite indexet vesszük alapul, amely 31,7 százalékkal ugrott meg eddig ebben az évben.

Joggal vetődhet fel tehát a hogyan tovább kérdése.

Az elemzők áldást osztó keze mindenesetre egyelőre nem remegett meg, hiszen a magas infláció, az emelkedő kamatlábak és a recesszió veszélye ellenére több mint tíz éve nem látott arányban szórták ki a vételi ajánlásokat az S&P 500 kosarában szereplő részvényekre.

Június 30-án 10 972 értékelés volt például fellelhető, amelyek 54,7 százaléka szólt vételre, míg 39,6 százaléka tartást javallott, és csupán 5,6 preferálta az eladást.

Az elmúlt öt évben az ajánlások aránya rendre 53,2, 41,3 és 5,8 százalék volt. Azaz továbbra is átlagon felüli optimizmus uralkodik a részvényelemzők körében.

Az egyedi részvényajánlások összesítéséből kiszámolt, az elkövetkezendő 12 hónapra vonatkozó 4813 pontos S&P 500 index célszintet kapunk, ami több mint 8 százalékos ralit jelentene az első negyedév végi zárószinthez képest.

Némileg mégis körültekintésre intheti a befektetőket, hogy hét negyedévnyi töretlen növekedés után a második negyedévben már csökkent a részvényenkénti osztalék mértéke az S&P 500-indextagok körében. Az első negyedévi, rekordmértékű 17,54 dollárról 17,13 dollárra zsugorodott, ami még mindig 3 százalékos éves emelkedés.

További probléma az amerikai részvénypiac hihetetlen koncentrációja is, hiszen az S&P 500-nak már közel 30 százalékát, a Nasdaq 100-nak pedig több mint a felét adják a hét technológiai óriás részvényei, melyeket összefoglalóan MANAMAT-ként (Microsoft, Amazon, Nvidia, Apple, Meta, Alphabet, Tesla) emlegetnek.   

Ezenkívül már csak azért is óvatosan kell kezelni a vételi ajánlásokat és a prognózisokat, mert például amíg az elemzők éves szinten 7,9 százalékos profitbővülést várnak az S&P részvényindexre, az amerikai GDP esetében csak 0,4 százalékos éves növekedésre számítanak, a kettő pedig nem valósulhat meg egyszerre

A végeredmény feltehetőleg valahol a kettő között lesz, de sokkal közelebb a GDP-értékhez – véli Blahó Levente.

Részvényindexek és az óriás papírok féléves teljesítménye
 

Az amerikai jegybank (Fed) július végén ráadásul újabb 25 bázisponttal szigoríthatja az alapkamatot az 5,25–5,5 százalék közötti sávba, amire 2001 óta nem volt példa. Azonban a következő kamatdöntő ülés csak szeptember 20-án lesz, addig pedig még sok víz lefolyik a Mississippin.

A gazdaság nagy része amúgy a történelmi szigorítás ellenére jól tartja magát, amiből sokat profitálnak a vállalatok is. Az infláció csökken, így szűkülhetnek az árrések, de az alapanyag is olcsó. 

Az igazi problémát a még mindig drága munkaerő jelenti.

A magasabb béreknek köszönhető viszont, hogy a járvány alatt kapott állami támogatás eddig kitartott. Ősszel megint a kiszámíthatatlan politika kerül előtérbe az új költségvetési vitával és a jövő évi elnökválasztási kampány beindulásával.

Végül, rátérve a második negyedévre, az elemzői konszenzus alapján az S&P 500 index összesített eredménye 6,8 százalékkal lehet alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Arra viszont kevés esély van, hogy valóban ilyen nagy legyen a csökkenés, hiszen az elemzők a negyedév folyamán fokozatosan mérséklik várakozásaikat, amelyeket aztán a vállalatok könnyedén meg tudnak haladni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.