Az idei első negyedévben mért 558 százalékos profitnövekedését ugyan nem tudta megugrani a CATL, a kínai elektromosautó-akkumulátor gyártó vállalat így is bő két számjegyű, 63,22 százalékos nyereségnövekedést könyvelhetett el a második negyedévben, 10,9 milliárd jüanra (1,53 milliárd dollár) pumpálva a cég negyedéves profitját.
A CATL idei első fél éve az elemzők előzetes várakozásainak megfelelően alakult. A féléves forgalom a 2022-es év azonos időszakához képest 67,5 százalékkal, 189,2 milliárd jüanra (26,4 milliárd dollár) nőtt, a hathavi nyereség pedig 154 százalékkal, 20,7 milliárd jüanra (2,9 milliárd dollár) bővült.
A vállalat bruttó árrése egy év alatt 5,3 százalékról 20,4 százalékra ugrott.
Az elemzők kiemelik: az elektromos autók gyártásához szükséges akkumulátorok piaca a tavalyi 176,4 százalékos bővüléssel ellentétben az idén csak 36,8 százalékkal növekedett, a CATL piaci részesedése ugyanakkor a tavalyi 34,6 százalékról 36,3 százalékra nőtt.
A CATL jelenleg ügyfelei közt tudhatja a Teslát, a Volkswagent és a Fordot is, s ezzel a kínai akkumulátoripar megkerülhetetlen szereplőjévé vált. A vállalat ugyan közvetlenül szolgálja ki az amerikai EV-piacot, ott gyártási kapacitással egyelőre nem rendelkezik, és az amerikai–kínai ellentétek éleződése miatt kérdéses, megkezdheti-e ott valaha a termelést, pedig az év eleji kémlufis botrányt megelőzően áttételesen már léteztek ilyen tervek.
A Ford ugyanis épített volna egy gyárat Michiganben, amelyben a CATL technológiáját felhasználva indult volna meg a gyártás, így a kínai cég jó eséllyel be tudott volna kerülni a tetemes adókedvezményeket biztosító Inflation Reduction Act hatálya alá – melynek egyébként egyik fontos célja a kínai függőség csökkentése lett volna.
Kína-fóbia áldozata lehet a Ford–CATL-akkumulátorgyárA kémballonügy felkorbácsolta az indulatokat az Amerikában tervezett kínai beruházások ellen. A Ford 3,5 milliárd dolláros új akkugyárára is politikai össztűz zúdult amiatt, hogy a kínai CATL „csendestársként” részt vesz a projektben. |
A héten azonban republikánus képviselők bejelentették, komoly etikai és jogi aggályok miatt vizsgálják a CATL-t, melynek szerintük köze van bizonyos kényszermunkatáborok működéséhez, továbbá kifogásolják, hogy Kína nemrég korlátozta a csipgyártásban fontos szerepet betöltő gallium és germánium exportját. A CATL képviselői mégis bizakodnak, szerintük a korábbi tervek véghezvitelét mindez nem befolyásolja számottevően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.