A lengyel monetáris tanács szerdán 0,75 százalékkal csökkentette az irányadó rátát. A referencia-kamatláb 6 százalék, a Lombard-ráta 6,5 százalék, a betéti kamat pedig 5,5 százalék.
Az euró-zloty a döntés előtti 4,50 körüli szintről meredeken 4,56 fölé emelkedett.
A zloty gyengülése a forintot is magával rántotta.
Az euró-forint átlépett a 388 közelében húzódó gyenge ellenálláson, és a kurzus 390 fölé emelkedett.
A régiós devizák, a magyar forint, a cseh korona és a lengyel zloty egyébként is gyenge formában kezdték a napot. Erre tettek rá még egy lapáttal a lengyel jegybankárok.
A Capital Economics emlékeztet, hogy
az elemzők szerény többsége 25 bázispontos kamatcsökkentést várt
a varsói jegybankárok mai ülésén. Egy jelentős kisebbség azt jósolta, hogy a kamatokat változatlanul hagyják.
A Lengyel Nemzeti Bank elnöke,
Adam Glapinski, korábban azt javasolta,
hogy a kamatcsökkentésre csak akkor kerüljön sor, ha az infláció egy számjegyűre csökken, s az első vágás mértéke valószínűleg 25 bázispont lesz. Az infláció augusztusban még két számjegyű volt, év per év alapon 10,1 százalék.
Miközben
a piac emészti a brutális kamatvágást,
arra irányul a spekuláció, hogy a jegybank szerint gyorsan olvad az infláció.
Az elemzők most arra számítanak, hogy a következő ülésen változatlan marad a kamatláb, utána pedig óvatosabb kamatcsökkentések várhatók.
A lengyel inflációs cél 1,5–3,5 százalék év per év alapon.
A Lengyel Nemzeti Bank közleménye kiemelte a világgazdasági környezet romlását, az euró-övezet növekedésének lassulását s a német gazdaság technikai recesszióját. Ráadásul a harmadik negyedévben is a gazdasági feltételek romlása várható az euróövezetben, miközben a legtöbb országban továbbra is magas az infláció. Bár a korábbinál alacsonyabb nyersanyagárak s a globális ellátási lánc zavarainak enyhülése csökkenti az árnyomást. Ám ez egyelőre csak a termelői árak grafikonján rajzolódik ki, a maginfláció az övezet legtöbb országában még mindig emelkedik. Ebben a környezeteben a lengyel gazdasági aktivitás is visszaesett.
A Lengyel Statisztikai Hivatal előzetes becslése szerint az idei második negyedévben 0,6 százalékos volt a GDP növekedése év per év alapon. Bár a beruházások nőttek Lengyelországban,
a fogyasztás, a kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés visszaesett.
Ennek ellenére még mindig alacsony a munkanélküliségi ráta. A statisztikai hivatal előzetes becslése szerint a fogyasztói árindex (CPI) augusztusban 10,1 százalékra mérséklődött év per év alapon a júliusi 10,8 százalékról. Ez főként az élelmiszerek és alkoholmentes italok árváltozásának köszönhető. Ugyanakkor hó per hó alapon augusztusban stagnált az infláció a júliusi 0,2 százalékos havi csökkenést követően. Összességében augusztusban a lengyel maginfláció is csökkenhetett, a becslések szerint.
A közlemény kiemelte:
az infláció jelentős mérséklődése csökkenő inflációs várakozásokkal jár.
A monetáris tanács értékelése szerint a közelmúltban beérkező adatok a korábban vártnál gyengébb keresleti nyomásra utalnak, így az infláció gyorsabban közelíthet a jegybank inflációs céljához. Mindezek fényében a mostani kamatvágás elősegítheti, hogy középtávon elérjék az inflációs célt. Amit a zloty felértékelődése is támogatna. A további kamatdöntések az inflációs adatoktól és a gazdasági kilátások alakulásától függnek. A Lengyel Nemzeti Bank célja változatlan, fenntartani a makroegyensúlyt és a pénzügyi stabilitást s az inflációs célt elérni középtávon. A jegybank fenntartotta a devizapiaci intervenció lehetőségét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.