Minden fronton lenyomta az elemzői várakozásokat a Microsoft elmúlt, a vállalat számozása szerinti 2024-es első pénzügyi negyedéve: a lehengerlő teljesítmény mögött elsősorban a teljes tech szektort lavinaként letaroló mesterségesintelligencia-fejlesztések állnak, melyek sok esetben még csak a vállalat tervezőasztalán léteznek.
A vállalat ügyfeleinek azonban mindez már elégnek bizonyult ahhoz, hogy a Microsoft felhőalapú számítási szolgáltatásait válasszák igényeik kielégítéséhez, készülve ezzel a mesterségesintelligencia- (MI-) fronton várható áttörésekre, melyek tekintetében Bill Gates vállalata minden bizonnyal piacvezető lesz, hála a ChatGPT atyjával, az OpenAI-jal való együttműködésének.
A redmondi óriás forgalma a tavalyi év azonos időszakához képest 13 százalékkal 56,5 milliárd dollárra nőtt, üzemi eredménye 25 százalékkal 26,9 milliárd dollárra ugrott. A Microsoft nyeresége még ennél is nagyobb mértékben, 27 százalékkal 22,3 milliárd dollárra emelkedett, egy részvénye jutó eredménye pedig szintén 27 százalékkal 2,99 dollárra nőtt.
A növekedés motorja egyértelműen a felhőalapú számítási egysége, az Azure volt: a szegmens forgalma 29 százalékkal 24,3 milliárd dollárra ugrott, közel egymilliárd dollárt verve ezzel az elemzői várakozásokra.
Míg egyetlen negyedév alapján nem beszélhetünk biztos trendekről, a Microsoft felhőszolgáltatásának eredménye azt mutatja, az Azure nagymértékben nyer teret a versenytársakkal szemben, főleg, hogy az Alphabet ugyanezen szegmensének számai elmaradtak az előrejelzésektől. A Microsoft AI-kommunikációjának nagy szerepe lehet abban, hogy a potenciális ügyfelek egyre komolyabban veszik őket
– fejtette ki Bob O’Donnell, a TECHnalysis Research vezető elemzője.
A vállalat bizonyos szegmensei ugyan a vártnál gyengébb eredményt értek el, a reklámbevételek például lassabban növekednek az átlagnál, de a cég MI-szoftverei, mint a Copilot nevű irodai asszisztense, mely havi 30 dollárért érhető el a fogyasztók számára, valósággal berobbant a piacra – jelentős extra kiadásokat hozva ezzel a vállalat számára. A Microsoft ugyanis a növekvő felhasználói igények kielégítésére az egy évvel korábbinál 500 millió dollárral többet, 11,2 milliárd dollárt költött az MI-hez szükséges adatközpontok felvásárlására és üzemeltetésére, 7 éves rekordot állítva be ezzel.
A cég gyorsjelentés szerint a negyedév során 9,1 milliárd dollárt juttatott vissza a befektetők részére a profitból részvény-visszavásárlás vagy osztalékfizetés formájában.
A Microsoft a második negyedévet is hasonlóan erősre várja: az Azure bővülési ütemét 26-27 százalék közé teszik, a Windows-alapú üzleti szegmens bevételeit 16,5-16,9 milliárd dollárra, míg a Linkedint is tartalmazó ágazat bevételét a 18,8-19,1 milliárd dollár közti sávba várják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.