Jól kipárnázva fordult rá a lakosság az őszre, tovább gyarapítva eddig is rekordszintű, hazai értékpapírokban fialtatott vagyonát. Szeptemberben 403 milliárd forinttal nőtt a háztartások különböző hazai kibocsátású pénzügyi eszközökben tartott összvagyona, amely ezzel már súrolja a 22 ezermilliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint.
Az 1,9 százalékos bővülés mögött – a korábbi trendekkel összhangban – továbbra is nagyrészt a tetemes friss tőkebeáramlás áll, a megtakarítók ugyanis újabb 283 milliárd forint értékben vásároltak be magyar értékpapírokból.
Kilenc hónap alatt ezzel már 3690 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás vándorolt állampapírba és egyéb kötvényekbe, a pesti tőzsdén jegyzett hazai vállalatok részvényeibe és befektetési alapokba. Ez az összeg több mint kétszer akkora, mint amennyit tavaly egész évben lekötöttek ilyen eszközökben a magyar kisbefektetők.
Az első őszi hónapban ezen túlmenően a hozamokra is lehetett támaszkodni, a piaci árfolyamok 120 milliárd forinttal növelték a befektetések értékét. A szeptemberi bővüléssel együtt immár kerek egy év óta hódít meg újabb csúcsot a lakosság kezében lévő értékpapírvagyon.
A lakossági értékpapírpiacon favoritnak számító állampapírt ezúttal beelőzték a befektetési alapkezelők, akiknél 150 milliárd forintot fektettek be a háztartások, míg az államadósság finanszírozásába „csupán” 101 milliárd forinttal szálltak be szeptemberben.
Ezt megelőzően legutóbb júniusban áramlott több pénz a befektetési alapokba, mint állampapírokba, vagyis közvetlenül azelőtt, hogy a kormány az állampapír-vásárlás további ösztönzése érdekében júliustól kiterjesztette a 13 százalékos szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséget a befektetési alapokra és több más befektetési termékre.
Az alapkezelők azonnal meg is hálálták a bizalmat, a piaci árfolyammozgásokat meglovagolva 98 milliárd forintos hozamot szállítva az ügyfeleknek. A lakosság befektetési alapokban tartott összvagyona így bő 3 százalékkal minden korábbinál magasabbra, 7967 milliárd forintra ugrott.
Az Államadósság Kezelő Központnak így sem lehet oka a panaszra, az újabb százmilliárdos bevásárlásnak köszönhetően ugyanis
szeptember végére átlépte a 12 ezermilliárd forintot a hazai háztartások állampapírvagyona, korábban még soha nem járult hozzá a lakosság ennyivel az államadósság finanszírozásához.
Az első őszi hónapban hosszú lejáratú forint állampapírból 119 milliárd forintot vásároltak, az egy évnél rövidebb futamidejű kötvényekből 11 milliárd értékben váltottak vissza. A devizás állampapírok sem bizonyultak kelendőnek, ezekből mintegy hétmilliárd forintot adtak el a háztartások. Emellett egyéb – főként hitelintézeti – kötvénybe 24 milliárd forintot fektettek a hónap során.
A tőzsdén ezúttal sokkal nehezebb dolga volt a lakosságnak, amely négy hónap folyamatos kiszállást követően szeptemberben nyolcmilliárd forint megtakarítással szállt vissza a parkettre. A szeszélyesen mozgó piaci árfolyamok azonban ebből hatmilliárdot egyből el is vittek.
A kisbefektetők az OTP-vel égethették meg magukat, a bankpapír árfolyama ugyanis 7,4 százalékot esett a hónap során. A Richter szerény 1 százalékos hozamot szállított, a Mol pedig 5 százalékkal drágult. A legkisebb blue chip, a Magyar Telekom raliját meglovagoló kisbefektetők 15 százalékos árfolyamnyereséget tehettek zsebre egyetlen hónap alatt. A háztartások így alig két és fél milliárd forinttal gyarapították magyar részvényekben tartott vagyonukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.