Féléves mélypontot ütött a norvég korona az elmúlt napokban a vezető devizákkal szemben. A trend ráadásul várhatóan folytatódik, nem jó az együttállás, túl jól teljesít a részvénypiac (amely nem kedvez a menedékeszköznek is tartott koronának), valamint az olajárak is lefele tartanak az elmúlt hetekben.
E két tényező együtt már soknak számít, főleg annak ismeretében, hogy a korona kamata sokáig nem volt igazán versenyképes: most ugyan már 4,25 százalék az alapkamat, de a központi bank sokáig lemaradásban volt a monetáris szigorítást illetően, az irányadó ráta például nyár közepéig is csak 3,25 százalék volt.
A korona különben azon devizák közé tartozik, amelynek árfolyamát szezonális hatások is képesek mozgatni – általában az év utolsó hónapjában gyengébb az északi fizetőeszköz, az intézményi befektetők az év ezen időszakában nem szívesen vesznek fel korona-kockázatot, mert drágának számít a pozíció finanszírozása.
A norvég gazdaság erősen kitett az olajárak ingadozásának – a nyersolaj értékesítésből származó bevétel önmagában a GDP 4,3 százalékát teszi ki – ezáltal duplán nyomás alá került a korona ősszel: az október elején még hordónként 95 dolláron kereskedett Brent kőolajtípus jegyzésára a múlt héten 80 dollár alatt is megfordult.
Nem törvényszerű, de általában csökkenő olaj- és gázárak esetén a korona is veszít értékéből a vezető devizákkal szemben.
A korona vesszőfutása nem csupán az elemzőket és a befektetőket foglalkoztatja, lecsapódik egyebek mellett a helyi munkaerőpiacra. Egyértelműen a devizahatásokkal magyarázzák a szakértők, hogy a korábban nagy számban érkező lengyelek már alig-alig akarnak Norvégiában dolgozni: az ott kapott fizetésért egy évtizeddel ezelőtt 50 százalékkal többet kaptak, ha átváltották złotyra – számolt be erről a közszolgálati televízió, az Adecco munkaerő-közvetítőre hivatkozva, akik szerint harmadára csökkent a lengyelországi munkavállalók száma a csúcshoz képest.
Tíz éve egy 600 ezer koronás bruttó éves (norvégiai) fizetés 75 ezer eurót ért, 8 koronás euró és 1,8 koronás złoty mellett. Azóta nagyot fordult a világ, ugyanaz a 600 ezer korona csupán 50 ezer eurót ér, mivel az euró árfolyama a 12 koronát közelíti, egy złoty pedig 2,70 koronát ér.
Dane Cekova, a Nordea Bank elemzője szerint most az energiaárak csökkenése és a világgazdaságban tapasztalható bizonytalanság még hetekig nyomás alatt tartja a helyi fizetőeszközt; ráadásul a központi bank szinten tartotta a kamatokat a legutóbbi ülésén, elbizonytalanítva a piacokat a decemberi szigorítás szükségességéről.
A kamatemelés kérdése azért lehet szükséges, mert októberben 4 százalékra ugrott az éves infláció a 20-havi minimumot jelentő, 3,6 százalékos szeptemberi adat után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.