BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Adobe Reports Quarterly Earnings photoshop

Meghiúsult az Adobe eddigi legnagyobb üzlete

Az Adobe tavaly szeptemberben jelentette be eddigi legnagyobb üzletét, amelynek során húszmilliárd dollárért bekebelezte volna Figma nevű riválisát. Azonban a versenyhatóságok bekeményítettek az elmúlt másfél évben.

Az Adobe lemond a Figma felvásárlásától, mivel a két cég szerint a brit és az uniós versenyhatóságok nem hagyják jóvá az ügyletet. A döntés értelmében az Adobe egymilliárd dollár bánatpénzt kénytelen fizetni a Figmának – derül ki a vállalatok közleményéből.

Adobe Reports Quarterly Earnings
Fotó: Shutterstock

Az Adobe tavaly szeptemberben jelentette be eddigi legnagyobb akvizícióját, hogy 20 milliárd dollárért felvásárolja a tervezőszoftvereket gyártó riválisát, a Figmát. Szakértők szerint az üzlet defenzív jellegű, vagyis az Adobe így védte volna piaci részesedését, amit azonban a vállalat következetesen visszautasított. 

Az 1982-ben alapított Adobe több tucat szoftvert gyárt, legismertebb terméke a képek szerkesztésére és manipulálására szolgáló Photoshop, és az amerikai cégnek köszönhetjük a PDF-fájlok létezését is.

Vele szemben a 2016-ban alapított Figma kevésbé ismert, de az alkalmazásokat és egyéb technológiai termékeket fejlesztő szoftverfejlesztők és termékmenedzserek körében rendkívül népszerűnek számít. A felfutása a Szilícium-völgy mércéjével is gyors volt: 2018 elején még 115 millió dollárra értékelték a vállalatot, tavaly már 10 milliárd dollárra, az Adobe ajánlata pedig ennek a duplája volt.

A Figma különlegessége abban rejlett, hogy felhőalapú alkalmazás, tehát bármilyen számítógépről és platformról lehetett vele dolgozni anélkül, hogy szoftvereket kellene telepíteni. Ez megkönnyítette azokat a projekteket, amelyekben többen dolgoztak együtt. 

Azt nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy melyik program nevezhető jobbnak: a csapatmunka terén a Figma erős, míg az Adobe programjai akkor hasznosak, ha a felhasználónak vannak tapasztalatai a cég más termékeivel, amelyeket össze lehet kapcsolni.

Az akvizíciót a brit, az amerikai és az uniós felügyeleti szervek is tanulmányozták, amelyek az elmúlt hónapokban közölték: a tervezett felvásárlás csökkentené a versenyt a tervezőszoftverek piacán. Ugyan az érintettek tagadták a vádakat, de az Adobe nem tett javaslatokat a felmerült aggodalmak orvoslására. 

Ehhez érdemes hozzátenni: a trösztellenes hatóságok az elmúlt másfél évben bekeményítettek, miután a nagy technológiai vállalatok sorra vásárolják fel kisebb riválisaikat.

Trösztellenes eljárástól tart a Microsoft: kiveszik az Office csomagból a Teamset

A Microsoft a jövőben nem kötelezi vállalati vásárlóit arra, hogy az Office-szal együtt a Teams alkalmazást is megvegyék. A technológiai óriáscég ezzel próbálja elkerülni, hogy az Európai Bizottság monopóliummal való visszaélés miatt eljárást indítson ellene.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.