Hatalmas árat fizetnek azok a befektetési vállalatok, amelyek a végsőkig kitartottak Kína mellett: a távol-keleti ország részvénypiaca a napokban ötéves mélypontra került, ezzel párhuzamosan a befektetési alapok bezárásának üteme öt éve nem látott magasságokba gyorsult.
A tavalyi év során Kínában nagyjából 240 befektetési vállalat kényszerült lehúzni a rolót, de 15 cég már az idén is kényszertörlés alá került. Közéjük tartozik a 330 millió dollárt kezelő Asia Genesis Asset Management is, melynek vezető stratégája, Chua Soon Hock a héten küldött levelet a cég ügyfeleinek arról, hogy a vállalat a gyenge eredményei miatt beszünteti működését.
Az Asia Genesis az elmúlt éveket mind jókora pluszban zárta, tavaly azonban minden húzásuk visszafelé sült el: a japán piacot shortolták, a kínaival kapcsolatosan pedig szakadatlanul kitartottak pozitív jövőképük mellett – és ez lett a vesztük. Az alap bezárásáról szóló döntést azt követően hozták meg, hogy az idén már 19 százalékát elvesztették kezelt tőkéjüknek.
Kereskedőként minden önbizalmam elveszett. A kínai gazdasági adatok sokkal gyengébbek, mint vártuk, gyengébbek, mint bárki várta. Kitartóan bizakodtunk, ameddig csak lehetett, de eddig bírtuk
– mondta Justin Thomson, a T. Rowe Price nemzetközi részvénypiaci stratégája a Bloombergnek, miután cége elismerte, hogy a Kínában forgatott tőkéjük több mint 80 százalékát elvesztették az elmúlt években.
A CSI 300 kínai részvényindex a 2021-es csúcspontjáról gyakorlatilag értéke felét elvesztette három év alatt, miközben a japán piac 34 éves csúcsra, az amerikai S&P 500 pedig történelmi csúcsra futott.
A kínai és a hongkongi részvénypiacokról a 2021-es csúcspontjaik óta 6 ezermilliárd dollár veszett el az értékeltségek beszakadása okán, egyes helyi szakértők szerint azonban még most sem lehet azt mondani, hogy elérte volna mélypontját a zuhanás.
Zhang Wenchao, a Shanghai Yunhan Asset Management elnöke ugyanis rámutatott: a céges értékeltségek a jelenlegi szintek mellett ugyan egyre vonzóbbá válnak, ám a piacot olyan mértékű bizalmi válság is övezi már a gazdasági és felügyeleti gondokon túl, hogy képtelenség megtippelni, mikor kezd majd visszapattanni a parkett.
Luca Castoldi, a Reyl Intesa Sanpaolo szingapúri kereskedője kiemelte:
A befektetőket már nem érdekli Kína, így akinek nem muszáj itt forgatnia pénzét, már nincs is itt.
A kínai piac kilátásaival kapcsolatosan nemrég a VG-nek Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája is pesszimista álláspontot fogalmazott meg: a szakértő szerint ugyanis a világ második legnagyobb gazdaságát ingatlanválságok, adóssághegyek és geopolitikai bizonytalanságok garmadája sújtja, a közelgő amerikai választások pedig akár évekre is meghatározhatják az ország lehetőségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.