BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább csökkenhet a legnagyobb csipgyártó nyeresége

Ez már a harmadik egymást követő negyedév lehet – már ha helytállók az elemzők várakozásai –, amikor zsugorodik a csipgyártás globális éllovasának számító tajvani TSMC nyeresége.

A világ legnagyobb csipgyártója, a TSMC  226,4 milliárd tajvani dollár (több mint 2500 milliárd forint) nettó nyereségről számolhat be az október–decemberi időszakra vonatkozóan a SmartEstimate becslése szerint. Ez 23 százalékos visszaesés az egy évvel korábbi 295,9 milliárd dolláros profithoz képest. A tajvani vállalat a héten közli az eredményeit.

This aerial photo taken on August 10, 2022 shows the view of a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) factory in Nanjing, in China's eastern Jiangsu province. (Photo by AFP) / China OUT
A szilíciumpajzs védi Tajvant, amely számít az Egyesült Államok segítségére, ha odáig fajulna a helyzet Kínával.
Fotó: AFP

Ha helytállók az elemzők várakozásai akkor ez már a harmadik egymást követő negyedév lehet, amikor zsugorodik a nyereség. A Reuters számításai szerint a bevétel 625,5 milliárd tajvani dollár lehet a vizsgált időszakban. A félvezetők iránti globális kereslet csökkent 2022 második felében, de az elemzők szerint apadnak az okostelefon- és számítógépgyártók készletei, amelyeket idén tölthetnek fel, ami a cégre is jó hatással lehet.

A mesterséges intelligencia (MI) terjedése szintén megdobhatja a csipek iránti keresletet.

A távol-keleti vállalat üzleti modellje azon alapul, hogy más cégek által tervezett csipeket gyárt magas színvonalon, például az iPhone-ban lévő félvezetőket az Apple tervezi, de a TSMC készíti. A tajvani csipgyártó partnerei között  megtalálható az Nvidia és az AMD is. A TSMC sikere arra épül, hogy minden piacon kiszolgálja az ügyfeleket, mindezt egy költséghatékony, szinte teljes egészében tajvani gyárcsoportból teszi. 

Ráadásul a vállalatnak nem áll érdekében a technológia másolása, mivel nem versenyez a megrendelőivel: a Samsung szintén üzemeltet csipgyárakat, de az okostelefonok terén az Apple riválisa, ezért a cupertinói cég inkább a TSMC-vel gyártat félvezetőket.

Mik a félvezetők, és miért folyik értük a harc?

Világszerte a kormányok hatalmas összegeket költenek a helyi csipgyártás kiépítésére, a függetlenedésre, így joggal merülhet fel a kérdés, hogy miért is olyan fontosak a félvezetők. A csipek kritikus fontosságú alkatrészek, hiszen az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át az autókig és a vadászgépekig mindenhez szükségesek. 

Minél kevesebb nanométeres egy félvezető, annál fejlettebb, mivel nagyobb a teljesítménye és kisebb az energiafogyasztása. Ez azt is jelenti, hogy bonyolultabb és drágább legyártani. Jelenleg a 3 nanométeres félvezetők számítanak a legfejlettebbeknek, ilyent csak három cég, az amerikai Intel, a dél-koreai Samsung és a tajvani TSMC képes gyártani, mivel ezeknek a készítése rendkívüli szakértelmet igényel.

 

A tervek szerint idén érkeznek a 2 nanométeres alkatrészek is. Tajpej szerint a globális félvezetőgyártás Tajvanon belüli koncentrációja a biztosíték arra, hogy az Egyesült Államok a segítségére sietne, ha Kína háborút indítana a sziget ellen. Ezt szilíciumpajzsként emlegetik az iparág szereplői, bár könnyen lehet, hogy Peking inkább egy tengeri blokáddal éri el célját, ami globális csiphiányhoz vezetne.

Amerika szövetségesei királyként kezelik korunk hősét, a csipgyárost

A csipgyártókat is meglepte, hogy iparáguk hirtelen belecsöppent a geopolitikai diskurzusba. Az Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, Tajvan és az európai szövetséges országok segítik egymás csipiparának kiépítését, miközben a világ műhelyeként emlegetett Kínát kizárják a közös fejlesztésből.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.