Meglepetésre 75 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank. A Reuters konszenzusában a 18 megkérdezett közgazdászból mindössze hárman számítottak ilyen lépésre.
A döntés után a forint árfolyama valósággal kilőtt, de az erősödés nem tartott túl sokáig: néhány kötés született a 387-es szint alatt, azóta viszont 387–388 között zajlik a kereskedés az euró-forint devizapárral.
Tatha Ghose, a Commerzbank közgazdásza azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy az elmúlt napokban két dolog okozta a forint gyengülését:
– a 100 bázispontos kamatvágási várakozások,
– az országkockázati felárak növekedése.
Az év elejétől a forint alulteljesít a régiós devizákhoz képest. Az utóbbi napokban még inkább nyomás alá került a vállalati hitelpiaci referenciakamat megváltoztatásának gondolatára, illetve a Magyarországnak járó források esetleges felfüggesztésének eredetileg a Financial Timeson megjelent, azóta cáfolt hírére.
Ha az EU és Magyarország közötti feszültségek tovább fokozódnak, az negatív jelzést küldhet a külföldi befektetőknek, csökkentheti Magyarország vonzerejét, és megakadályozhatja a külföldi működőtőke-beáramlás fellendülését az elkövetkező években
– mondta Liam Peach, a Capital Economics elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.