A bejegyzés alatt álló 4iG Space and Technology Zrt. az alapítást követően 45 százalékos tulajdont szerez a REMRED Technológiai és Fejlesztő Zrt.-ben – adta hírül a társaság szerdán. A közlemény szerint a 4iG Nyrt. a novemberben bejelentett transzformációs program céljainak megfelelően a cégcsoport űripari és technológiai érdekeltségeit az iparág globális növekedési lehetőségeit jobban kihasználó önálló társaságba vonja össze. A tőkepiaci társaság új holdingvállalatot alapít 4iG Space and Technology Zrt. (4iG S&T Zrt.) néven, amelynek főbb piaci területei az űripar- és műholdfejlesztés, dróngyártás és drónvédelem, valamint a védelmi digitalizáció.
Az alapítást követően a 4iG Nyrt. űripari és technológiai vállalatainak részesedéseit a 100 százalékos tulajdonú leányvállalatába, a 4iG S&T Zrt.-be apportálja. A 4iG S&T Zrt. megbízott vezérigazgatója a REMRED társalapítója, a 4iG Nyrt. elnöki kabinetvezetője, Sárhegyi István lesz, akinek feladata az új holdingvállalat stratégiai projektjeinek és működési folyamatainak, menedzsmentjének és szervezeti felépítésének kialakítása a társaság bejegyzését követően.
Munkáját vezérigazgató-helyettesként Yon Rosenberg, a SpaceCom globális műholdüzemeltető vállalat korábbi igazgatója, szakmai munkatársként Molnár Sándor, a Hungaro DigiTel kereskedelmi vezetője, valamint Zábori Balázs, a REMRED vezető űrmérnöke, az Európai Űrügynökség (ESA) holdmissziós testületének tagja támogatják.
A 4iG Nyrt. az űr- és technológiai holdingvállalatának alapításával egy időben bejelentette, hogy
előzetes megállapodást kötött a REMRED Technológia Fejlesztő Zrt. 45 százalékos tulajdonának megszerzéséről.
A REMRED a legnagyobb űrmérnökséggel rendelkező magyar űripari vállalat, amely beszállítója többek között az Európai Űrügynökségnek (ESA), a NASA-nak és a Japán Űrügynökségnek (JAXA) is. A REMRED idén tavasszal űrtechnológiai központ megvalósításába kezd Martonvásáron, amelyben komplett műholdak és űrrendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik a beruházást követően.
A vállalatcsoport transzformációs programjának részeként 4iG űripari és technológiai érdekeltségeit a globális növekedési lehetőségeket hatékonyabban kihasználó holdingvállalat alatt vonja össze. A bejegyzést követően a 4iG Space and Technology Zrt. látja majd el a cégcsoport érdekeltségébe tartozó űripari- és műholdgyártási, autonóm repülőgépek (UAV) fejlesztésével és gyártásával, drónvédelemmel, továbbá a védelmi digitalizációs szolgáltatásokkal kapcsolatos tevékenységek irányítását, a vállalatok üzleti stratégiájának alakítását.
Az átalakítás célja a cégcsoport versenyképességének és hatékonyságának növelése, valamint a globális piacra lépés a négy stratégiai területen. A transzformációs folyamattal a 4iG S&T Zrt. olyan holdingvállalattá alakul, amely közvetlen tulajdonosa lesz a 4iG Nyrt. technológiai- és űripari vállalatai részesedéseinek, így a Rotors and Cams Zrt.-nek, a RAC Antidrone Zrt.-nek, a Hungaro DigiTel Kft.-nek, a Spacecom Ltd.-nek, a CarpathiaSat – írja a cég közleménye.
Az űriparban és a technológiai fejlesztésekben hatalmas növekedési és jelentős bevételi potenciált látunk. A műholdak fejlesztése és gyártása, a hozzájuk kapcsolódó kommunikációs és földmegfigyelési szolgáltatások, az UAV és drónellenes technológiák, valamint a védelmi szektor digitalizációja olyan innovatív területek, amelyek tovább erősítik vállalatcsoportunk technológiai képességeit és összhangban állnak a Rheinmetall-lal közösen kidolgozott céljainkkal és stratégiánkkal.
– mondta a mai bejelentés kapcsán Jászai Gellért, a cégcsoport elnöke.
Az akvizícióval, illetve űripari és technológiai portfóliójának vertikális integrációjával a 4iG egyedülálló szereplővé válik a közép-kelet-európai piacon.
A 4iG csoport az űrtechnológiai központ megvalósításával bővíti tevékenységi körét és az informatikai, valamint távközlési szolgáltatásokat követően a nemzetközi gyártói piacra is belép. A gyártási kapacitás megteremtésével a cégcsoport képes lesz saját fejlesztésű és úttörő technológiák előállítására, amelyek közvetlenül hozzájárulnak a földmegfigyelési képességek fejlesztéséhez, műholdas összeköttetések megteremtéséhez, illetve a modern hadviselés digitalizációjához, különös tekintettel az EU és NATO tagországok igényeire.
Az akvizíció jól illeszkedik abba a középtávú stratégiába, amelyet a 4iG és védelmi ipari globális vállalat, a Rheinmetall AG közösen mutatott be tavaly novemberben. Az űripar, a védelmi digitalizáció, az autonóm repülőgépek gyártása, illetve drónelhárítás területén a két vállalat közösen tervezett fellépése 1,7-2,3 milliárd euró bevételt jelenthet az elkövetkező legfeljebb 5 év során. A 4iG által bejelentett űripari és technológiai vállalatok integrációja, illetve a REMRED akvizíció nem csupán gazdasági szempontok szerint jelentős, hanem a 4iG és a Rheinmetall közötti jövőbeli együttműködéshez is kulcsfontosságú alapot biztosít – áll a közleményben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.