Noha a magas kamatlábak nagy valószínűséggel nem jelentenek számottevő rendszerkockázatot, a befektetőknek mégis óvatosan kell kezelniük a Wall Street mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos túlzott eufóriáját, amely már a buborékfújás jeleit mutatja – fogalmazott Paul Dales, a Capital Economics vezető elemzője az Oilprice.com online hírportál szerint.
Egyelőre túl korai" biztosra venni, hogy a magas kamatlábak nem okoznak megrázkódtatásokat a pénzügyi rendszerben, mindazonáltal "a rendszerszintű pénzügyi krízis esélye egyre csökken" – folytatta Dales a befektetőknek szóló jegyzetében.
A brit pénzügyi szakértő szerint a 2007-2008-as pénzügyi világválságot követően több mint egy évtizeden át nulla százalék közelében tartott alapkamatok, melyekkel a jegybankok életet leheltek a gazdaságokba, néhány izgalmas közjátéktól – mint például az amerikai regionális bankok fejreállása – eltekintve, a kivezetésük után sem okoztak jelentős problémát annak dacára, hogy több nagynevű szakértő is úgy vélte, az ultraalacsony kamatlábak elősegítik a túlzott kockázatvállalást.
"Úgy tűnik, hogy a pénzügyi vezetők jól menedzselték a növekvő kamatlábak korszakába való átmenetet" - mondta Dales.
A jövőre nézve a Capital Economics szakértője az elemzők többségéhez hasonlóan úgy látja, hogy a kamatok nem térnek vissza a pénzügyi válság utáni mélypontra, pedig Dales szerint ez pozitív lenne a pénzügyi stabilitás szempontjából, mivel a befektetőket nem ösztönözné vad hozamkeresésre.
A magasabb kamatok ezzel szemben megakadályozhatják, hogy a hiteltől függő területeken, például a lakáspiacon, nagy egyensúlytalanságok alakuljanak ki. Persze ez nem fogja vissza a spekulációkat minden területen, például – amint az utóbbi időszakban bebizonyosodott - a mesterséges intelligencia iránti túlzott eufóriát sem csillapítja.
Ez utóbbi jelenség kapcsán Dales már egy újabb "buborék" jeleit véli felfedezni az amerikai részvénypiacon. A technológiai cégek által dominált Nasdaq Composite tőzsdeindex tavaly mintegy 45 százalékkal ugrott meg, mialatt az S&P 500 25 százalékos nyereséget ért el. Emögött pedig elemzők szerint a mesterséges intelligencia iránti korlátlan lelkesedés húzódik meg.
A következő nagy tőzsdei összeomlás ezért inkább hasonlíthat a dotcom-lufi kipukkanására a 2000-es évek elején, mint a 8 évvel később bekövetkezett, jelzálogpiacról indult válságra
- mondta.
Dales aggodalma egybecseng Jonathan Hall figyelmeztetésével. A Bank of England kamatdöntő testületének a tagjaként Hall is arról beszélt, hogy a pénzügyi rendszerre leselkedő egyik legnagyobb kockázatot a "túlzások" jelentik.
Ha a körülmények nyugodtnak tűnnek és a volatilitás alacsony, akkor fennállhat a túlzások kockázata - az emberek mind több kockázatot vállalnak, mert azt hiszik, hogy a piac jóindulatú
– fejtette ki Hall.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.