Az év végi rekorddöntést követően sem hagyott alább a befektetési alapok gyors vagyonbővülése, januárban újabb, bő félezer milliárd forinttal gyarapodott az állampapírok mellett a legnépszerűbb megtakarítási formának számító eszközosztály a Bamosz friss adatai szerint.
Az év első hónapjában 3,9 százalékkal ugrott meg a hazai alapkezelőknél fialtatott befektetések összértéke, ami ezzel már 14 553 milliárd forintra rúg.
Ez természetesen újabb rekordot is jelent a hazai alapkezelői szektorban, ahol immár a 19. egymást követő hónapban hódít meg új csúcsokat a kezelés alatt lévő vagyon.
Az 540 milliárd forintos gyarapodás nagyobb részét ezúttal is az ügyfelek frissen beérkező megtakarításai tették ki. A megtakarítók valamivel több mint 384 milliárd forintért vásároltak a különböző befektetési jegyekből a hónap során. A hozamok és a portfóliómenedzserek 2024 elején sem okoztak csalódást, 156 milliárd forinttal hozzájárulva az újabb jelentős növekedéshez.
A friss tőke változatlanul a kötvényalapok felé gravitál leginkább, múlt hónapban 208 milliárd forint megtakarítás érkezett ilyen termékekbe. A messze legnagyobb méretű kategória ezzel csaknem öt százalékkal ugrott meg, megközelítve az 5500 milliárd forintot.
A második legnagyobb vagyonnal rendelkező ingatlanalapokból bő egymilliárd forintot váltottak vissza a tulajdonosok, a hozamoknak köszönhetően azonban így is 0,8 százalékkal bővülni tudott a több mint 2 ezer milliárd forintos termékkategória.
A hónap legnagyobb nyertesei az abszolút hozamú, valamint a tőkevédett alapok voltak, egyaránt közel hét százalékos vagyonbővüléssel. A hónap során több új alap is indult, a két terméktípus pedig együtt 100 milliárd forint friss megtakarítást szívott fel a piacról, amit az árfolyamemelkedések további 28 milliárd forinttal toldottak meg.
Jól kezdték az évet a vegyes alapok is, ahol mintegy négy százalékos növekedést regisztrált a Bamosz. E mögött elsősorban a kategóriánál rég nem látott, 49 milliárd forintos nettó értékesítés áll, de a befektetési jegyek felértékelődése is tízmilliárdokat tett hozzá.
A részvényalapok a vegyes terméktípushoz hasonló ütemű bővülést tudnak felmutatni. Az év legelején a tőzsdei kitettséget adó termékeket is az átlagosnál jóval nagyobb tételben, 13 milliárd forint értékben vásárolták a befektetők, meglovagolva a januári piaci ralit. Utóbbi révén a hozamok is mintegy 17 milliárd forinttal növelték az eszközök értékét.
Pénzpiaci alapjaikból ezúttal félmilliárd forintot váltottak vissza a megtakarítók, a továbbra is magas kamatkörnyezetben ezek a befektetések bő ötmilliárd forintot hoztak a konyhára, a reneszánszát élő megtakarítási forma gyarapodása így januárban is folytatódott.
A százmilliárd forint alatti összvagyonnal rendelkező árupiaci alapok öt százalékot szedtek magukra elsősorban a beérkező 3,3 milliárd forintnyi friss ügyfélpénz révén. Az előbbinél is apróbb, 34 milliárd forint útját egyengető származtatott alapok vagyonát ugyancsak a nettó értékesítés dobta meg.
A jellemzően intézményi befektetők vagyonát kezelő zárt körű alapok összvagyona két százalékos gyarapodást követően közel 1500 milliárd forintra hízott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.