„Arra számítottunk, hogy 2024 jó év lesz a forint számára, de a dolgok nem éppen úgy alakultak, ahogy gondoltuk” – kezdi elemzését az ING. Véleményük szerint a monetáris politika közelmúltbeli hangnemváltása és a gazdaságpolitika fokozott kiszámíthatatlansága negatívan hat; a piacokat már nem vidítja fel a pozitív reálkamat-környezet.
Elemzésük szerint ehhez hozzátéve a növekedéspárti költségvetési politikát, a nagy hitelminősítő intézetek által küldött figyelmeztetéseket, valamint a Brüsszellel folytatott folyamatos vitát,
kihívást jelentő piaci környezetet kapunk.
A bankház elemzői szerint így célszerű a forinttal kapcsolatos optimizmust félretenni, álláspontjuk szerint a forint az euróval szemben az első negyedévben 390-re, a második negyedévben pedig 395-re esik.
Ugyanakkor még mindig látunk néhány pozitívumot, ami megakadályozza, hogy a keresztárfolyam 400 fölé emelkedjen
– jegyzik meg.
Az ING várakozásai szerint a zloty az elkövetkező hetekben tovább erősödik, és 2024 közepén 4,20-25 körüli értéket ér el az euróval szemben. A piac erősen számít arra, hogy a lengyel jegybank márciusban folytatja a kamatcsökkentési ciklust, annak ellenére, hogy az a hivatalos kommunikáció szerint valószínűtlen. A bankház szerint azonban érdemes hallgatni a lengyel jegybankárokra, akik az év második felében valóban tartózkodnak a kamatcsökkentésektől, ugyanis az új kormány visszavonja az elődje által hozott inflációellenes intézkedéseket, így a fogyasztói árak növekedési üteme ismét felpöröghet.
Ezzel párhuzamosan viszont
a zloty mögött álló fundamentális támasz továbbra is szilárd.
Várakozásaik szerint továbbra is erős lesz a külföldi tőkebeáramlás, két irányból is. Egyrészt megindulhatnak Brüsszelből az eddig befagyasztott pénzek, másrészt a tőkepiacra is megindul a külföldi tőke. Ennek hátterében elsősorban az áll, hogy a lengyel államkötvényekben a külföldi tulajdon részaránya nagyjából fele annyi, mint a régió többi államában. Kockázatot jelenthet viszont a globális politikai környezet, teljes a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a novemberi amerikai elnökválasztás után változik-e, és ha igen, mennyire Washington hozzáállása az ukrán háborúhoz.
A cseh központi bank februárban 50 bázisponttal, 6,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatot, s a várakozások szerint gyorsítja a kamatcsökkentés ütemét. Az ennek nyomán beinduló spekuláció 25,3 fölé gyengítette a koronát az euróval szemben. Az ING szerint
az árfolyamgyengülésre számító hangulat februárban tetőzik,
a piac végre dűlőre jut abban, hogy hány kamatcsökkentést áraz. Ezt követően erősödésnek indulhat a korona, aminek a gazdaság élénkülése, valamint a folyó fizetési mérleg már a tavalyi negyedik negyedévben megfigyelhető javulása ágyaz meg. A korona erősödését az is elősegítheti, hogy a cseh jegybank kamatcsökkentési ciklusának befejeződése párhuzamosan megy majd végbe az Európai Központi Bank (EKB) kamatcsökkentési periódusának elindulásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.