A tavalyi duplázás után a Tesla részvényeinek árfolyama eddig 22 százalékkal csökkent idén. Ha pedig ezt összehasonlítjuk például az Nvidia 46 százalékos vagy a Meta Platforms 32 százalékos emelkedésével, könnyen érthető a befektetők aggodalma. A Tesla ugyanis ebben az évben messze a legrosszabbul teljesítő vállalat a Wall Street-i zsargonban Magnificent Sevennek, azaz „a hét mesterlövésznek” – Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta Platforms, Tesla és Nvidia – nevezett cég közül.
Az elitklub további hat tagja ugyanis busásan profitál a mesterséges intelligenciát (MI) övező piaci lelkesedésből.
A Bloomberg szerint a hét mesterlövész a múlt héten a Tesla visszaesése ellenére is rekordszintű, 29,5 százalékos súlyt ért el az S&P 500-ban.
„Bár Elon Musk valószínűleg nem értene egyet vele, ám a befektetők nem tekintik a Teslát MI-vállalatnak” – mondta Matthew Maley, a Miller Tabak + Co. vezető piaci stratégája.
Míg ugyanis a Tesla iránt lanyhul a kereslet, az MI-hez jobban kötődő vállalatok termékei iránt robbanásszerűen nő.
A piaci érdektelenség persze nem csupán Elon Musk cégét sújtja, az elektromos autók kereslete várhatóan az egész évben és talán még azután is lassulhat, ami kérdésessé teszi, hogy a Tesla a befektetők által megszokott gyors ütemben tudna növekedni.
A Teslát követő elemzők mindössze egyharmada ajánlja a részvényeket vételre, miközben a hét mesterlövészt átlagosan az elemzők 85 százaléka venné. Ráadásul az elemzői konszenzus az elmúlt 12 hónapban majdnem a felére csökkentette a Tesla 2024-es becsült nyereségét, míg a többiek esetében az eredményvárakozások emelkedtek vagy stagnáltak.
„A Tesla egy terméktől – a Model Y-tól – függő céggé vált, és az egytermékes cégek időnként törvényszerűen sérülékenyek. A Tesla kurzusa valószínűleg mindaddig nem talál magára, amíg a következő generációs autója jövőre vagy 2026-ban ki nem jön” – mondta Jeffrey Osborne a Cowentől.
Mindezt szem előtt tartva a befektetők nehezen tudják elfogadni a Tesla égbe szökő értékelését, hiszen a papír még az idei eladási hullámot követően is több mint a hatvanszorosán forog az egy részvényre jutó várható nyereségének. A második legdrágább az Nvidia 36-szoros mutatóval, míg a többi részvény 20-30-szoros szinteken forog.
A Tesla hívei szerint mindazonáltal a vállalat egyedülálló helyzete, mint az egyetlen nyereséges és jelentős forgalmat elérő, tisztán elektromos autókat gyártó cégnek stabil helye van az elitklubban. Noha a közeljövőben a kereslet várhatóan csökkenni fog, a szakértők széles körben arra számítanak, hogy az elektromos autók végül uralni fogják az autóipart – mondják.
Aki pedig hajlandó a tétet a jövőre tenni, annak még mindig a Tesla az egyetlen igazi befektetés. Ez pedig megmagyarázza a magas piaci értékelést és azt is, hogy miért hullámzik a vállalat részvénykurzusa olyan intenzíven: 2021-ben 50 százalékkal emelkedett, 2022-ben 65 százalékkal esett, majd 2023-ban megint csak 102 százalékkal ugrott meg.
A Tesla befektetői arra is rámutatnak, hogy a vállalat bevételnövekedése 2025-től – az Nvidia kivételével – várhatóan az összes Magnificent Seven vállalatot felülmúlja, és a nyeresége is megugrik az idei csökkenés után.
A Tesla az egyik legkockázatosabb vállalat, amelyet követünk, mert az alaptevékenysége ciklikus, és a következő potenciálisan nagy dobása, az önvezető autók sikere két esélyes
– mondta Ivana Delevska, a Spear Invest befektetési igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.