A japán jen kivételével az összes meghatározó devizához képest gyengülő dollár botladozása és a vegyes piaci hangulat közepette a hét elején az arany ára újfent felfelé indult az unciánkénti 2200 dolláros lélektani határ felé – azaz egy gramm arany ára is 71 dollárt kóstál már –, miután a múlt hét második felében lefelé lépte át ezt a szintet – írja az FX Street online hírportál. A hegymenet a hét második felében sem vesztett a lendületből, csütörtökön a spot ár 2234 dollár közelébe lőtt ki, ami mindenkori rekord.
Az arany ára a fordulattal megszakította kétnapos korrekciós csökkenését múlt heti történelmi csúcsáról.
Az év második felében pedig az arany ára már egészen 2300 dollárig emelkedhet, különösen, ha az amerikai jegybank elkezdi a kamatvágásokat
– mondta a CNBC-nek Aakash Doshi, a CitiGroup észak-amerikai nyersanyagelemzési vezetője.
A ralit részint az amerikai jegybank, vagyis a Fed vártnál galamblelkűbb kommunikációja fűti, hiszen változatlanul három kamatcsökkentést helyez kilátásba az idei évre, pedig a piacok januárban és februárban is a várakozásoknál magasabb amerikai inflációs adatokkal szembesültek, s ezért már csupán kétszeri kamatcsökkentéssel számoltak.
A Fed azonban a márciusi kamatdöntő ülést követően változatlanul az 5,25–5,50 százalék közötti célsávban tartotta az irányadó kamatlábakat, és a CME Group szerint a befektetők már 75 százalékos valószínűséget adnak rá, hogy júniusban elstartol a lazítás, szemben a Fed döntése előtti 59 százalékkal.
Úgy fest, hogy Oroszország egyre inkább felülkerekedik az ukrajnai háborúban, Izrael gázai hadműveletei változatlan hevességgel folynak, a vörös-tengeri kereskedelmi hajózás biztonsága továbbra sem garantálható, ráadásul az év végi amerikai elnökválasztás is felforgathatja a tőkepiacokat – sorolja a gondokat például a Bloomberg.
Azt pedig a hírügynökség nem is említette, hogy piaci pletykák szerint a NATO-csapatok esetleges ukrajnai megjelenése is az arany malmára hajtja a vizet. Mint ismert, Emmanuel Macron francia államfő február 27-én jelentette ki, hogy nem szabad kizárni ezt a lehetőséget, amire válaszul két nappal később Vlagyimir Putyin orosz elnök országa nukleáris képességeire célozgatott.
Az ismert amerikai elemző, David Woo szerint a befektetők egy része már a NATO és az orosz csapatok – esetleg nukleáris fegyverek bevetésével is járó – összecsapásától rettegve fogott az arany nagyszabású felhalmozásába.
Nem véletlenül kezdtek tehát tavaly – a közel 225 tonna aranyat begyűjtő kínai központi bankkal az élükön – az arany vásárlásába a jegybankok sem. A második legtöbb aranyat beszerző jegybank amúgy 2023-ban meglepetésre a lengyel központi bank volt, mintegy 130 tonnával. Szingapúr 76,5 tonnát, Líbia 30 tonnát, míg Csehország 18,7 tonnát halmozott fel ezalatt.
Kínában ugyanakkor a gyengélkedő gazdaság és a bajba jutott ingatlanszektor miatt megrettent egyéni befektetők is szakmányban zsákolják az aranyat – idézi az Arany Világtanácsot (WGC) a CNBC.
A WGC adatai szerint amúgy Kína tavaly – Indiát is megelőzve – a világ legnagyobb aranyékszer-vásárlója lett. A kínai fogyasztók tavaly 603 tonnányi aranyékszert vettek, 10 százalékkal többet, mint 2022-ben.
Változatlan hévvel kapkodnak persze a sárga fém után Indiában is, különösen az esküvői szezonban, októbertől decemberig, illetve január és március között. Jóllehet a drágulás miatt az árérzékeny indiaiak aranyékszer-kereslete tavaly 6 százalékkal, 562,3 tonnára csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ám az aranyrudakba és -érmékbe 7 százalékkal több rúpia áramlott. Az Indiai Központi Bank pedig csak januárban 8,7 tonna aranyat vásárolt, ami több mint másfél éves havi csúcsot jelent.
Az Erste várakozásai szerint a pénteken megjelenő személyi fogyasztási kiadások maginflációja lesz a legfontosabb adat az Egyesült Államokból, ami meghatározza az arany ár közeljövőbeni alakulását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.