Miközben az amerikai és a német tőzsdeindexek, sőt a BUX is mindenkori csúcsuk közelében tartózkodnak és éves szinten, sőt még az előző évi záróértékükhöz mérten is sokat erősödtek, az osztrák börze mintha Csipkerózsika-álomba merült volna.
Míg ugyanis a bécsi tőzsde vezetőindexe, az ATX december vége óta 0,2 százalékkal, 3405 pontra gyengült, ezalatt a BUX 8, a DAX 7,3, a Dow Jones pedig 3,5 százalékkal erősödött. Éves szinten is hasonló a helyzet, hiszen míg a pesti tőzsde vezetőindexe 57,5 százalékkal értékelődött fel, a DAX 18 százalékkal, a Dow pedig 21,5 százalékkal emelkedett, a sógorok vezető börzemutatója csupán egyetlen százalékkal keveredett feljebb.
A fenti képlet első látásra azért meglepő, mert a koronavírus-járvány, majd az orosz-ukrán háború kitörése, azt követően pedig a száguldó infláció és az energiaársokk alapvetően hasonló nehézségek elé állították a nemzetgazdaságokat, különösen a régióban.
Mégis úgy tűnik, nyugati szomszédunk tőzsdéjét valamivel jobban megviselik ezek a problémák.
Makrogazdasági szinten az osztrák gazdaság technikai recesszióba került a tavalyi II. és III. negyedévben – bár az év utolsó negyedében már kilépett belőle –, és éves szinten is 0,8 százalékkal zsugorodott a GDP-je.
Eközben az infláció is lassabban húzódik vissza Ausztriában, mint Németországban, vagy akár hazánkban. A szomszédban persze 2023-ban sokkal kedvezőbb volt a helyzet ezen a fronton, mint nálunk, hiszen az Osztrák Nemzeti Bank szerint 11 százalék volt az éves fogyasztói áremelkedés, azaz mintegy 6 százalékkal volt alacsonyabb, mint a magyar, ám a csökkenés üteme idén év elején jóval lassabb volt odaát, a hazai 3,7 százalékkal szemben Bécsben 4,3 százalékos inflációt mértek februárban.
A bécsi központi bank szerdán kiadott, friss előrejelzése azonban óvatos optimizmust tükröz. Az inflációs ráta 2024-ben várhatóan 3,6 százalékra csökken, amit 2025-ben 2,7 százalékos, 2026-ban pedig 2,3 százalékos áremelkedési ütem követhet. Ezzel párhuzamosan pedig a növekedés is visszatérhet, idén még 0,5 százalékot, jövőre viszont már 1,8 százalékot várnak – írja a Vindobona osztrák hírportál.
Mivel pedig a befektetők elsősorban a jövőre fókuszálnak, valószínű, hogy az ATX-et sem a tavalyi inflációs, illetve recessziós adatok húzzák vissza. Ehelyett inkább arról van szó, hogy néhány egyedi sztori árnyékolta be a bécsi tőzsde teljesítményét.
Az egyedi sztorik által visszafogott osztrák tőzsdeindex, illetve néhány részvény éppen a későn jövők előnye miatt lehet érdekes, mivel a Wall Streeten, illetve Frankfurtban is egyre többen beszélnek buborékról. Bécsben viszont rendkívül kedvezővé vált egy jó pár papír osztalékhozama, az idei évben várható osztalékot a jelenlegi árfolyamhoz mérve.
Közülük jelenleg a Raiffeisen (RBI) kínálja a legnagyobb, 16,6 százalékos hozamot, ám ezzel a papírral kapcsolatban óvatosságra int, hogy a bankot Ukrajna feltette a háború szponzorainak a listájára, és állítólag az Egyesült Államok is nyomást gyakorolt rá oroszországi bankjának a tevékenysége miatt. Bár az utóbbi hírt cáfolta a bank. Éppen ez a közelmúltbeli affér okozta egyébként a részvény beszakadását a hét elején, aminek következtében az osztalékhozama ilyen kedvezővé vált.
Kevesebb rizikóval járna az osztrák posta (Österreichische Post) 11,8 százalékos hozamot termelő részvényeinek a megvásárlása, vagy a pesti tőzsdén is megvehető Vienna Insurance (osztrák tőzsdén: 9,8 százalékos hozam).
Az első 5 részvény listájára pedig még felfér az OMV (8,5 százalék), illetve a Bawag (6 százalék) bankholding is, amely mellesleg Ausztria legnagyobb és legtőkeerősebb – Németországban és Svájcban is érdekeltségekkel rendelkező – pénzügyi cégcsoportját fogja össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.