Nem kellett sokat várni az újabb rekordhoz az európaiak egyik kedvelt befektetésénél, a tőzsdén kereskedett alapok (ETF) összvagyona már február végén új történelmi magasságba emelkedett.
A jól diverzifikált és költséghatékony befektetést kínáló, így a kisbefektetők körében is kedvelt eszközök értéke 4 százalékkal 1673 milliárd euróra ugrott múlt hónapban az LSEG Lipper friss adatai szerint.
A mintegy 65 milliárd eurónyi bővüléshez a kedvező piaci széljárás, vagyis a tőzsdei árfolyam-emelkedés kellett leginkább, a 49 milliárd eurós hozamot a megtakarítók átlagon felüli, 16 milliárd euró összértékű nagybevásárlással egészítették ki.
Múlt hónapban is a részvény-ETF-eket keresték a leginkább a befektetők, tízszer több pénzt – 14,5 milliárd eurót – vásárolva ezekből, mint az összes többi terméktípusból összesen.
A kategórián belül és a teljes piacon egyaránt a globális kitettséget adó, valamint az amerikai részvényekbe fektető ETF-ek bizonyultak a legnépszerűbbnek, hatmilliárdos, illetve közel négymilliárd eurós értékesítéssel.
A kevésbé rizikós, likvid és sokszor a készpénz ideiglenes parkoltatására szolgáló pénzpiaci termékek 1,6 milliárd eurót szívtak fel a megtakarítóktól, ennek zöme – egymilliárd euró – az eurós eszközökbe érkezett.
A kötvény-ETF-ek további egymilliárd eurós tőkebeáramlást regisztráltak, a terméktípus legnépszerűbb termékei a globális, dollárban jegyzett kötvény-ETF-ek voltak, miközben az eurós vállalati kötvényes portfóliókból bő kétmilliárd eurónyit váltottak vissza a tulajdonosok.
Az alternatív alapokból száz-, az árupiaci termékekből pedig kétszázmillió eurót váltottak vissza az európaiak, a vegyes ETF-ekből pedig hétszázmillió euró távozott februárban.
A friss tőkebeáramlás és a piaci hozamok felívelésének köszönhetően a messze legnagyobb vagyonnal rendelkező részvény-ETF-ek vagyona közel 6 százalékkal ugrott meg, így már csaknem 1230 milliárd eurónyi megtakarítást fialtatnak bennük. A jelentős friss tőkének köszönhetően ennél is nagyobb, 7 százalékos bővülést értek el a pénzpiaci termékek.
A többi kategóriának viszont nem termett babér. Az alternatív eszközök stagnálása és a kötvényes portfóliók kismértékű eróziója mellett az árupiaci ETF-ek vagyona bő másfél százalékkal apadt, a kisebb eszközállománnyal bíró vegyes termékek pedig vagyonuk közel ötödét elveszítették egy hónap alatt a jelentős visszaváltások miatt.
A befektetési szolgáltatók versenyében új nyertest hirdettek, az Xtrackers hárommilliárd eurós értékesítéssel tört az élre, megelőzve a UBS 2,8 milliárd eurós és az Amundi 2,2 milliárd eurós tőkebeáramlást elérő ETF-üzletágát. A globális piacvezető iShares a nyolcadik helyre csúszott vissza egymilliárdos forgalommal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.