Két többleti negyedévet követően ismét mínuszba, mégpedig az elemzők által előzetesen vártnál lényegesen nagyobb gödörbe csúszott a folyó fizetési mérleg a tavalyi negyedik negyedévben. A konszenzust jelentő 70 milliós hiány helyére egy 561 milliós hézagról számolt be a Nemzetgazdasági Minisztérium, ez pedig a forint árfolyamán is meghagyta a nyomát.
A folyó fizetési mérleg ugyan az ezt megelőző két negyedévben jelentős, 703, illetve 469 millió eurós többletet mutatott, a tavalyi év végére ismét lényegi romlást könyvelt el, ami a 2021 óta látott adatokkal már inkább mutat hasonlóságot: a Covid óta ugyanis a mutató rendre hatalmas mínuszban zárt, így az elmúlt két negyedév tekinthető inkább kiugróan jó adatnak.
A forint a hír közzétételét követően 0,1 százalékkal 395,78-ig csúszott az euróval, és 0,15 százalékkal 365,54-ig esett a dollárral szemben, majd hirtelen lényegi korrekcióra volt képes mindkét devizával szemben.
Az MNB közleménye szerint a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege) 283 millió euró volt a szezonális hatások kiszűrésével, a negyedéves GDP mintegy 0,5 százaléka.
A nemzetgazdasági nettó külföldi adósságállomány – a közvetlentőke-befektetésen belül elszámolt adósság nélkül – 2023. december végén 28 835 millió euró volt, az éves GDP 14,7 százaléka. A nettó adósságállomány a tranzakciók 1118 millió eurós adósságcsökkentő, valamint az átértékelődések 2521 millió eurós adósságnövelő hatása következtében, 1403 millió euróval nőtt az előző negyedévhez képest.
2023. december végén a nemzetközi tartalékok értéke 41 405 millió euró volt.
A negyedik negyedévben a tartalékok nagysága 1743 millió euróval nőtt az előző negyedévihez képest.
A negyedévben a finanszírozási képesség összetevői közül az áruforgalmi export és import szintje az előző negyedévi szint közelében alakult. Az áruforgalom egyenlege 792 millió euró többletet mutatott a szezonális hatásoktól megtisztítva. Az export értéke 30 166 millió euró, az import értéke 29 661 millió euró volt a szezonálisan kiigazított adatok alapján. A szolgáltatások többlete az előző negyedévi szint közelében alakult, amelyen belül az utazások 1081 millió eurót, az utazáson kívüli szolgáltatások 1607 millió eurót értek el a szezonális hatásoktól megtisztítva.
Az elsődleges jövedelmek negyedik negyedéves hiánya kismértékben csökkent, míg a másodlagos jövedelmeké nőtt. Az elsődleges jövedelmek hiánya 1904 millió eurót, a másodlagos jövedelmek hiánya
816 millió eurót ért el a szezonálisan igazított adatok szerint. A tőkemérleg egyenlege 543 millió euró volt a szezonális hatásoktól megtisztítva – áll az MNB közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.