Az elmúlt két év pangása után új erőre kapnak s tőzsdeboomhoz érkeznek a világ tőzsdéi, ideértve az afrikai kontinens legnagyobb forgalmú börzéjét, a johannesburgit (JSE). Edward Bell, a JPMorgan dél-afrikai üzletágának igazgatója szerint az utóbbi időszakot inkább a kilistázások jellemezték, de az idén már bekövetkezik a fordulat, s az előzetes vállalati bejelentkezések alapján jövőre még jobb év előtt áll a börze.
Az élénkülés okai közé sorolta a várható jegybanki kamatcsökkentéseket, a közelgő parlamenti választásokat és azt, hogy a kormány az ország fejlődésére negatívan ható energiakrízisen is igyekszik úrrá lenni, s a mostani gördülő áramszünetek nem hátráltatják a többi között a johannesburgi tőzsdei kereskedést sem.
A külföldi befektetők élénk figyelemmel kísérik a május 29-ére kiírt általános választásokat, melyek után stabil támogatottsággal bíró kormány állhat fel, ami lökést adhat a tőkepiacoknak
– vélekedett Simon Denny, a Goldman Sachs dél-afrikai vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a csökkenő infláció és a nyomában járó kamatvágások is pezsgést vihetnek a tőzsdére.
A politikai stabilitás persze garantált, a jelenlegi kormányfő, Cyril Ramaphosa pártja, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) a toronymagas esélyes. Jelenleg a 400 tagú parlamentben a 230 képviselőjével abszolút többséget élvez, de a közvélemény-kutatások szerint a népszerűsége folyamatosan csökken.
Kihívója, a 83 képviselővel rendelkező, centrista Demokrata Szövetség annyira nem erősödhet meg, hogy közvetlen szerephez jusson az afrikai kontinens legiparosodottabb államának irányításában.
Az infláció enyhül, a gazdasági növekedés is lendületet kaphat,
amely a 2022-es 1,9 százalékos pluszról tavaly 0,5 százalékra csúszott vissza, de az idénre már 1,1 százalékot várnak a makrostratégák. Az infláció a tavalyi 5,8 százalékról 5 százalékra mehet le a Reuters előrejelzése szerint.
A gazdasági fejlődéshez elsődleges fontosságú az elaggott áramtermelő kapacitásai és elosztóhálózata miatt visszatérő áramkimaradásokkal sújtott ország energetikai „újjáépítése”. Állítólag az áldatlan állapotok két éven belül megszűnhetnek.
A gazdasági nehézségek a tőzsdén is lecsapódtak: a Bloomberg által összeállított adatok szerint a JSE-n tavaly mindössze két elsődleges kibocsátást (IPO) hajtottak végre, ezzel szemben 11 cég hagyta el a parkettet. Idén a tendencia megfordulni látszik, Leila Fourie, a JSE vezérigazgatója tíz bevezetésre számít. A távozók várható számáról nem adott információt, mindenesetre az első negyedévet két kilistázással megúszhatják.
Optimisták vagyunk, jobban néz ki a helyzet, de fordulatról csak óvatosan merünk beszélni
– mondta Leila Fourie. A börzére idén bejelentkező vállalatok többsége leválasztással, konglomerátumok feldarabolásával jött létre, tulajdonosaik azt remélik, hogy a szétválással részvényesi értéket tudnak teremteni, és ezzel fel is keltik a befektetők érdeklődését amúgy nyereséges egykori leányvállalataik papírjai iránt – húzza alá Stephen Nyakudarika, a Deutsche Bank regionális befektetési banki igazgatója.
Hozzátette, hogy jövőre visszatérhetnek a klasszikus IPO-k, több hagyományos tőzsdei bevezetésre számítanak, a vállalatok tőkebevonás céljából is bejelentkezhetnek a tőzsdére, s egyes cégeket azért terelnek a parkettre, hogy a korai befektetőik tisztes nyereséggel kiszállhassanak belőlük.
A befektetési bankárok szerint az IPO-ra jelentkező cégek körében
Az idei év nagy durranása a Coca-Cola Beverages Africa palackozó- és kereskedőcég bevezetése lehet, amelynek értékét most 8 milliárd dollárra becsülik. Az üdítős cég papírjait a tervek szerint az Euronextre vinnék, a másodlagos bevezetésre jelentkezett be a JSE. A cég már három éve toporog a tőzsde bejáratánál, de a körülmények romlása miatt tulajdonosai mindig visszaléptek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.