Közel hatmilliárd dollárra duzzadt Donald Trump részvényeinek összértéke az újonnan tőzsdére lépő közösségimédia-vállalatában, a Trump Media & Technology Groupban (TMTG), miután a papírok a keddi debütálást követően féktelen raliba kezdtek. A részvényeknek egy SPAC-kal való, tőzsdére lépést jelentő egyesülését követően a kurzus 60 százalékot ugrott, a papírok a rali csúcspontján a 80 dolláros szintet is megütötték, egy rövid időre tízmilliárd dollár környékére tolva ezzel a vállalat piaci kapitalizációját.
A Truth Social mögött álló TMTG tízmilliárd dolláros piaci értéke az egyik legnagyobb lufinak tűnik, amelyet a tőkepiacokon az elmúlt években láttunk. A cég tavalyi első 9 havi bevétele ugyanis mindössze 3,4 millió dollár volt, miközben 10,6 millió dolláros veszteséget termelt, ezek a számok pedig még csak nagyságrendileg sem közelítik meg az oldalnak a piacok által tulajdonított értéket.
Bár a papírok tegnap már csak 57,99 dolláron zártak, nyolcmilliárd dolláros cédulát akasztva ezzel a cégre, és hatmilliárd dollárra csökkentve Trump pakettjének értékét, de a cég egy felhasználóra vetített piaci értéke még így is csillagászati magasságokban jár.
Egy Truth Social-felhasználó ugyanis a számítások szerint 1096 dollárt ér,
szemben egy Reddit-userrel, aki csak 148-at, egy X-felhasználóval, aki mindössze 80-at, vagy egy Snapchat-ügyféllel, aki csupán 46 dollárt.
Thomas Hayes, a Great Hill Capital vagyonkezelő elnöke a Reutersnek ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
Ez az értékeltség inkább a Trumpot támogatók lelkesedése, mintsem a mögöttes üzleti kilátások észszerű árazása lehet.
A shortos befektetők is hasonlóan vélekednek: a Trump-papírok iránti short float arány, amely megmutatja, hogy a piacon lévő papírok hány százaléka van shortolva, jelenleg 10,97 százalék a Finviz adatai szerint, ami sokszorosa az amerikai részvénypiac átlagának. Az S&P 500 cégei között a short float átlagosan 1,8 százalék körül volt az elmúlt időszakban, de még az ennél magasabb shortérdeklődésű cégeket felölelő Russell 3000 esetében is csak 3,6 százalék ez az arány.
Hasonlóan pesszimista képet mutat a short interest mutató is: Trump cége esetén ez az indikátor 0,82-on áll, ami azt jelenti, hogy a papírok egy átlagos kereskedési napi forgalmának 82 százaléka menne el arra, hogy a shortolt papírokat a shortosok visszavásárolják, azaz zárni tudják pozícióikat. A részvények eddig egy napot töltöttek a piacon, ez alatt az egy nap alatt pedig
akkora pesszimista érdeklődést vonzottak be, hogy a kiegyenesítéséhez szinte egy egész újabb napra lenne szükség.
Egynapnyi kereskedést követően persze nem feltétlen érdemes hosszú távú következtetések levonásába bocsátkozni: elképzelhető, hogy a Truth Social felhasználóbázisa berobban, és előbb-utóbb utoléri majd a piacok által megelőlegezett bizalmat, sőt, akár a TMTG működésében is elképzelhető egy hatalmas nyereségességi fordulat, így a papírokat egyelőre nem érdemes leírni, a jelenlegi szituáció abszurditását azonban érdemes kiemelni.
Az azonban, hogy Trumpnak ez a hatalmas értékeltség akár már most a segítségére tud-e lenni a tetemes mértékű tartozásai kifizetésében, egyelőre kérdéses. A szakértők ugyanis kiemelik: a tőzsdére lépést követő első hat hónapban a nagybefektetők általában nem adhatják el a cégben szereplő részesedéseiket, sőt, sok esetben kölcsön fedezeteként sem használhatják fel – Trump esetében viszont lehet, hogy ezen kikötések alól felmentést kaphat a cége igazgatótanácsától, lévén abban saját fián túl három korábbi kormánytagja is helyet kapott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.