Miközben számos elemzői vélemény és iparági összehasonlítás szerint is a magyar tőkepiac messze legalulértékeltebb részvénye a Richter, valaki, vagy valakik szokatlanul nagy short-pozíciót összeállítva várják a papír esését.
A Világgazdaság is foglalkozott azzal a múlt héten , hogy szinte mindegy, hogy melyik mutatót vizsgáljuk, akár a részvény árfolyamát vetjük össze a megtermelt, vagy idén elérhető adózott profittal, akár az EBITDA-t hasonlítjuk össze a vállalat értékével, mindenképp alacsony értékek adódnak – szóval sokak szerint bántóan olcsó a részvény.
Mielőtt a Richter bejelentette a 2023-as profit terhére javasolt osztalékfizetési szándékát (423 forint jutna minden részvényre, feltéve ha a közgyűlés megszavazza) az árfolyam nem festett biztatóan, látótávolságba volt már a 9000 forintos szint, innen pattanva azonban a múlt hetet 9260 forinton sikerült zárni.
Az árfolyam esésére spekuláló állomány azonban már korábban elég nagyra nőtt.
Nincs szó akkora volumenről, amit már be kellene jelenteni a Magyar Nemzeti Banknak és azt sem lehet tudni, hogy egy vagy több befektető shortolja a Richtert. Annyi biztos, hogy a késleltetett adatok szerint, március 15-én 282 ezer darab volt a nyitott shortállomány, ami akkor 7,55 millió dollárt tett ki.
Tavaly egyáltalán nem volt jellemző, hogy érdemeben a Richter részvények esésére spekuláltak volna befektetők, idén viszont január közepétől két hónap alatt egész tisztességes mennyiség épült fel. A 282 ezres darabszám a 70 százalékos közkézhányad (130 millió darab) 0,22 százalékát teszi ki, a teljes kibocsátott mennyiségnek pedig a 0,15 százalékát.
A magyar jegybank felé akkor kell bejelenteni a short selling pozíciót, ha az egy kézben lévő (például egy hedge fund) shortállomány eléri a kibocsátott részvényszám fél százalékát. Ez a Richternél 930 ezer darabot jelentene: volt már példa egyébként hasonlóra, 2018 elején két befektetői csoport is elérte a bejelentési küszöböt. Csakhogy akkor volt magyarázat árfolyamesésre játszani:
1, az akkori vezető termék Esmya-ról előtte érkezett bejelentés, hogy májproblémákat okozhat – a készítményt végül kivezették, de a Richter gondoskodott helyettesítő termékről, ami sikeres
2, piacon volt egy speciális intézményi magyar állampapír , amelyhez egy opció is tartozott, a futamidő utolsó 6 hónapjában a kötvényt Richter részvényre lehetett cserélni, előre rögzített áron. Akkoriban a piaci ár már többszáz forinttal meghaladta az opcióban rögzített piaci árat, vagyis a kötvénytulajdonosoknak megérte volna élni a cserével, de még messze volt a futamidő vége. Ezt a még nem realizálható nyerőt azonban sokan nem szerették volna kiengedni a kezükből, ezért egy Richter-short ügylettel egyszerűen befixálták a nyereséget.
A shortolás lényege annyi, hogy valaki árfolyamesést vár és ezen szeretne keresni. A Richter példájánál maradva annyi az eljárás, hogy a befektető egy banktól, vagy befektetői szolgáltatótól kölcsön kér részvényeket, például 100 darabot és azt eladja a tőzsdén egyenként például a legutóbbi zárón, 9260 forintért, vagyis 926 ezer forintja lesz. Innen indul a türelemjáték, ha valóban lefelé indul az árfolyam, a pozíciót érdemes lezárni, a tőzsdén alacsonyabb áron visszavett papírokat pedig vissza lehet adni a kölcsönadónak. Ha például 9 ezer forinton történik a shortpozíció zárása, akkor az ügylet 26 ezer forint nyerővel zárul. Veszteséget akkor hoz a shortolás, ha az árfolyam emelkedik, mivel csak egyre és egyre magasabb áron lehet a korábban eladott részvényeket visszavásárolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.