Állampapírpiaci aggodalmat keltett a tengerentúlon a múlt heti, vártnál magasabb inflációs adat. Pláne, hogy elég lanyha kereslet mutatkozott a 10 éves kincstárjegyek 39 milliárd dolláros kínálata iránt, de a hároméves és 30 éves kincstárjegyek aukciói sem hozták lázba a befektetőket.
Májusban újabb 386 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátanak a piacra. És a Wall Street várakozásai szerint, ez a kibocsátási ütem folytatódik, függetlenül attól, hogy ki nyeri a novemberi elnökválasztást. Bár sikertelen kötvényaukciókra csak kevesen fogadnak, sokan tartanak attól, hogy a kincstárjegyek túlkínálata rossz hatással lesz más piacokra, s növeli az állam hitelfelvételi költségeit.
A kötvénypiaci óvatosság azt árazza, hogy az infláció még korántsem szelídült meg, ezért az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve hónapokig, esetleg évekig több évtizedes csúcson tartja a kamatlábakat. A 10 éves referencia-államkötvény hozama, melyhez a jelzáloghitelektől a vállalati hitelekig szinte minden hitelráta igazodik, 4,5 százalék közelében zárta a hetet, alig távolodva a tavaly októberi 5 százalékos csúcstól.
Nagy változás történt a piaci narratívában
– mondta James St. Aubin, a Sierra Mutual Funds befektetési igazgatója, hozzátéve: a friss fogyasztói árindex megváltoztatta a többségi véleményt arról, hogy merre tart a Fed politikája.
Az amerikai kincstárjegyek kibocsátása robbanásszerűen megnőtt a világjárvány kezdete óta. Az idei év első három hónapjában az Egyesült Államok 7200 milliárd dollár adósságot adott el, ami a valaha mért legnagyobb negyedéves összeg. Meghaladja a 2020 második negyedévi értéket is, amikor a pandémiás élénkítési hullámot finanszírozták. Tavaly rekordösszegű, 23 ezermilliárd dolláros volt a kibocsátás.
Már tavaly év végén is voltak keresleti problémák, de akkor a pénzügyminisztérium azzal enyhítette a feszültséget, hogy az amerikai hiányt rövid lejáratú adóssággal finanszírozta. Amit segített a Fed közeli kamatvágásába vetett befektetői hit. Ám ezek a remények mára elpárologtak.
A kongresszusi költségvetési hivatal előrejelzése szerint a költségvetési hiány az Egyesült Államokban a GDP 5,6 százalékáról 6,1 százalékára nő a következő évtizedben. A lakosság adóssága pedig 28 ezermilliárd dollárról 48 ezermilliárdra nő, szemben a tíz évvel ezelőtti 13 ezermilliárddal.
A Wall Street idén és jövőre sem számít arra, hogy a kincstár a hosszabb lejáratok felé mozdulna a kötvénykibocsátásban. Miközben az Egyesült Államok fennálló adósságának nagyjából egyharmada az idén lejár, vagyis meg kell birkózni a 8900 milliárd dollárnyi kötvény refinanszírozásával is, ami rekordösszeg. Kérdés, hogy ki veszi meg a kötvényeket.
Sanszos, hogy
a Fed felére csökkenti a mérlegleépítés havi hatvanmilliárd dolláros ütemét,
hogy havi 30 milliárddal szűkítse a kötvénykínálatot a piacon.
Amerika másik reménye japán és az európai befektetők lehetnek. Japánban még mindig zérusközeliek a kamatok, míg az EKB kamatvágása egyre jobban érik. Más szóval vonzók lesznek a dollárban jegyzett kockázatmentes befektetések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.