Olyan fagyosak a devizapiacok, hogy a kereskedők és a befektetők már az óvatoskodó jegybankárokban sem bíznak igazán, pedig a kamatcsökkentési hullám megtörné a jeget. Csak győzzék kivárni. Újabban sokan Donald Trumptól várják a megváltást, a republikánus elnökjelölt ugyanis importvámokat és extra adókat emleget. Ám az elnökjelöltek egyelőre fej-fej mellett haladnak a kampányban. Csak annyi bizonyos, hogy a tetszhalott devizapiac volatilitási mutatói egyre mélyebbre zuhannak.
A Deutsche Bank valutavolatilitási indexe (CVIX) az elmúlt két év legalacsonyabb szintjén rekedt, egészen közel a világjárvány ellőttihez. Bár a fejlett gazdaságok közül elsőként a svájci jegybankárok vágtak kamatot, eddig nem akadt követőjük. Nagyban folyik a találgatás, hogy az amerikai Federal Reserve, az Európai Központi Bank vagy a Bank of England lép-e előbb, s melyik jegybank szánja el magát a legnagyobb csökkentésre. A Fed elnöke még szerdán is csak annyit mondott egy kaliforniai konferencián, hogy továbbra is sanszos az idei kamatvágás. Elemzők azt várják, hogy az EKB lép előbb, s nagyobbat is vág, mint a Fed.
Nem véletlenül kerültek terítékre a látványos szólamokkal kampányoló Donald Trump ötletei. Ami annál is érdekesebb, mert elemzők szerint a Biden-adminisztráció is a protekcionizmus felé halad.
A vámok és az extra adók azt jelentik, hogy a dollár erősödhet
– mondta Themos Fiotakis, a Barclays devizastratégiai vezetője, hozzátéve, hogy az euró és a kínai jüan valószínűleg szenvedni fog. A Barclays úgy véli, hogy a dollár 3 százalékot is erősödhet a várható vámemelések miatt, ha Trump nyeri az elnökválasztást. Emellett Biden és Trump szoros küzdelme növelheti a volatilitást a napi 7500 milliárd dolláros globális devizapiacon, melyet a következő hónapokban stimulálhatnak a novemberi választásokat megelőző rendszeres közvélemény-kutatások.
Míg Oliver Brennan, a BNP Paribas devizapiaci volatilitási stratégája arra emlékeztetett, hogy Trump 2016-os győzelme után zuhant a mexikói peso, a lengyel zloty és a kínai jüan, ezért ezeken a piacokon idén is a szokásosnál nagyobb fogadásokra lehet számítani.
Jelenleg nem érdemes euró-fonttal kereskedni – mondta Yusuke Miyairi, a Nomura stratégája. A devizapár volatilitása 2006 óta a legalacsonyabb szintre zuhant.
Néha a kamatdöntés sem segít. A japán jegybankárok 17 év után kamatot emeltek, s a világon utolsóként számolták fel a negatív kamatot, ám ez sem hatotta meg a piacot, mert a befektetők hamar rájöttek, hogy a japán hitelfelvételi költségek nulla közelében maradnak. Vagyis egyelőre, mi sem változott.
A piaci szereplőket azért most sem kell félteni. Ahogy azt Guillaume Rigeade, a Carmignac fix hozamú részlegének társvezetője megjegyezte:
Amikor a volatilitás alacsony, különösen vonzók a carry trade stratégiák.
Mert a kamatok továbbra is magasak. És a carry trade ügylet esetében a bankbetét és a bankhitel párosa a „kályha” mint kiindulópont. Ahogy a betétes kamatra tarthat igényt, a kölcsönvevő pedig kamattal is tartozik, úgy a gyakran csak FX-ként (Forex, Foreign Exchange) emlegetett devizapiacon is kamatot fizetünk és kamatot kapunk, amennyiben pozíciót nyitunk egy devizapárra. A pozitív kamatkülönbözet pedig fagyos piacon is nyereség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.