Nagyjából egy hónapja viszonylag váratlanul megtorpant az amerikai részvénypiac korábban szinte megállíthatatlannak tűnő felfutása, az elmúlt szűk egy hét pedig már egyenesen a parkett mélyrepüléséről szólt, a főbb részvényindexek kivétel nélkül lényegi értékvesztést mutatnak.
Az S&P 500 a múlt csütörtöki zárás óta 3,1, a Dow Jones 2, míg a Nasdaq 3 százalékot süllyedt, kiválóan képezve le a parketten úrrá váló bizonytalanságot, melynek hátterében ugyanúgy megtalálható a Fed kamatpályájával kapcsolatos újdonsült tanácstalanság, mint a közel-keleti konfliktus Irán általi kiszélesítése. Ezen a helyzeten ugyan a befektetők nagy része veszít, a pesszimisták, azaz köznyelvben rendre csak shortosnak nevezett károgók viszont hatalmas profitokat tehetnek zsebre.
A részvénypiac mélyrepülésére azonban nemcsak shortokkal, de úgynevezett put opciókkal is lehet fogadni, sőt, utóbbi a befektetők többsége, de még a vállalati nagybefektetők számára is jobb döntés lehet, mint a sokat emlegetett shortolás.
Sokkal több, mint elsőre gondolnák: a két metódus árban, kockázati szintben, de még megtérülésben is lényegesen eltér egymástól. Ugyan mindkét eszközzel egy adott eszköz (részvény, index stb.) árfolyamának csökkenésére fogadnak a befektetők, a közös pontok itt nagyjából véget is érnek.
Egy short pozíció felvétele során
a befektető kölcsönvesz egy adott mennyiségű részvényt a brókerétől, amiket elad, majd vállalja, hogy a jövőben valamikor (a shortnak időbeli lejárata nincs, tehát akkor zárja a pozíciót a befektető, amikor akarja) visszavásárolja azokat az akkori aktuális piaci áron, és visszaadja a papírokat a brókernek. Jelen esetben akkor lesz nyereséges a short, ha a befektető alacsonyabb áron tudja visszavenni a részvényeket, mint amin eladta azokat, a két árfolyam közti különbözetet pedig zsebre teheti.
A short nyitásához viszonylag nagy kezdőtőkére van szükség, mintegy biztosítékként a bróker számára, hogy a befektető le tudja zárni a shortokat még egy árfolyam-emelkedés esetén is (tehát bukóval), így nem minden befektető számára érhető el, mint opció, ugyanakkor van még két nagy másik hátránya is a shortolásnak: a potenciális nyereség és a hozzá tartozó kockázat aránya.
A shortokon elérhető potenciális profit ugyanis véges, hiszen egy részvény árfolyama 0 dollár alá nem tud süllyedni, ezzel párhuzamosan
a vele járó kockázat viszont kvázi végtelen,
lévén egy részvény árfolyama elméletben a csillagos égig tud emelkedni, beláthatatlan veszteségeket generálva ezzel a rosszul időzítő befektetők számára.
Ezzel szemben a put opciók ugyan nincsenek „ingyen”, mint a shortok, mivel azok felvételéhez egy úgynevezett prémiumot (opciós díj) kell fizetni az opciók eladójának, viszont messze nem kell akkora tőkével sem rendelkezni, mint amennyivel egy short nyitásához kell.
A put opciók működése messze nem olyan bonyolult, mint egyesek gondolják: az ilyen opciók megvételével a befektető jogot szerez arra, de nem válik kötelezetté rá, hogy az érintett részvényeket egy bizonyos árfolyamon eladja. Ha viszont él a lehetőséggel, akkor a piaci áron olcsón vásárolhat és a korábban rögzített magas áron adhat el az opció kiírójának. Az opció eladója eközben garantálja, hogy a megállapodott árfolyamon megveszi majd tőle a papírokat, még ha ezen veszteséget kell is elkönyveljen.
A befektető tehát kap egy garantált árfolyamot,
amin az opció eladója a megállapodott mennyiségű részvényt megveszi tőle, ha törik, ha szakad.
Az opció eladója mindezek alapján úgy tűnhet, hogy kifejezetten kiszolgáltatott helyzetbe kerül az ügylet miatt – pont ezért az opciók nem az örökkévalóságig érvényesek, hanem csak egy meghatározott ideig, ezzel is mérsékelve az eladó által vállalat kockázatot. Az ő nyeresége viszont az ügylet költsége (opciós díj).
A put opciókon akkor nyer az eladó, ha a részvény árfolyama nem süllyed az alá az árfolyam alá, amin a vételről megállapodott a vevővel, hiszen ez esetben nem kell veszteséggel megvegye a részvényeket a befektetőtől. Ha az opció ugyanis lejár anélkül, hogy a mögöttes részvény elérné a megállapodott árfolyamot, akkor az eladó zsebre teszi a prémium összegét, és boldogan megy a dolgára.
Mit nekik mesterséges intelligencia-rali, az unalomra való fogadás az új favorit a tőzsdékenHiába láttunk újabb történelmi csúcsokat az év elején az amerikai tőzsdén, a befektetők unalmat vizionálnak, erre pedig akár nagy tétekben fogadni is mernek. Nem volt olyan rég a Volmageddon, a korábbi hibákból pedig tanultak a befektetők: körmönfontan teszik meg tétjeiket az opciós piacon. |
A befektető ezután kizárásos alapon akkor nyer az opción, ha bejön a várakozása, vagyis a megállapodott szint alá süllyed az érintett részvény árfolyama. Ez esetben ugyanis az opció eladója magasabb áron veszi meg a részvényét, mint amit perpillanat a piacon ér, a befektető pedig ezt a különbözetet zsebre teheti.
A put opciók ugyan csak egy bizonyos határidőig érvényesek és viszonylag magas bekerülési költséggel rendelkeznek, a rajtuk elérhető profit továbbra is jelentős, és mindezek mellé még az adott ügyleten elérhető veszteséget is maximálják, amit a befektető elszenvedhet. Amennyiben ugyanis nem jön be a tippje, és nem süllyed eleget az adott részvény árfolyama, a befektető akkor sem tud többet veszteni, mint annak a prémiumnak az összege, amennyiért az opciót megvette, hiszen nincs semmilyen további vételi vagy eladási kötelezettsége.
A Wall Street nagyjai mindezen körülmények miatt rendszeresen vesznek put opciókat egyes befektetéseik lefedezésére még akkor is, ha nem feltétlenül számítanak egy átfogó mélyrepülésre a piacon. Az opciók bekerülési költségét jelentő prémiumok ugyanis egy BlackRock-szintű tízezermilliárd dolláros portfólió értéknövekedése mellett kvázi eltörpülnek, sok esetben pedig egyenesen semmibe sem kerülnek a cégek számára.
Tételezzük fel, hogy egy befektetési vállalat nagy kitettséggel rendelkezik a tech szektor irányába, viszont tart tőle, hogy a rali nem tart ki örökké. Ezért az általa birtokolt részvényekre relatíve olcsón felmarkol egy nagyobb mennyiségű put opciót, hogy fedezze a részvények esetleges értékvesztésével keletkező veszteségét. Ha a félelme alaptalan volt, és a részvények tovább menetelnek, akkor a
papírok felértékelődésén nyer, ha viszont lefordulnak az árfolyamok, akkor a put opciókon keresztüli eladással nyer.
A nagyok így végül is egyszerre fogadnak a feketére és a pirosra is a rulettasztálnál, viszont mégsem vesztik el teljesen azt a tétjüket, amit a golyó által elkerült színre tesznek, csak annak egy részét, így végső soron mindkét kimenetel esetén nyernek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.