Egyáltalán nem volt véletlen, hogy többször is rákérdeztek a kamatemelés lehetőségére az újságírók a Fed szerda esti kamatdöntését követő sajtótájékoztatón.
Hosszú hónapok óta tartják évtizedes csúcson az irányadó rátát az amerikai jegybankárok, a zavarba ejtő óvatosság arra utalhat, hogy visszatérő inflációs hullámtól tartanak a Fed döntéshozói.
Azt még könnyű volt megmagyarázni, hogy a 2022-es 5 százalék feletti pandémiás csúcsról miért csillapodott a tavalyi év végére 3 százalék alá az amerikai infláció:
javult a kínálat, enyhült kereslet és lehorgonyoztak az inflációs várakozások.
Arra viszont már sokkal nehezebb magyarázatot találni, hogy miért stagnált az infláció az idei első negyedévben. Ugyanis a fundamentumok továbbra is jónak tűnnek: a munkaerőpiaci kereslet és kínálat kezd egyensúlyba kerülni, s az inflációs várakozások is lejjebb húzódtak.
Kérdés, hogy az elmúlt hónapok meglepő munkaerőpiaci és inflációs adatait zajként vagy trendként érdemes elkönyvelni. Úgy tűnik, a Fed attól tart, hogy a zajokból kibontakozhat egy új trend, s az infláció inkább a 3 százalék, mint a célzott 2 százalék felé hajlik.
Elemzők arra emlékeztetnek, hogy a világjárvány előtti évtizedekben elég jól működött a modell, melynek alapját a kínálat, a kereslet és az inflációs várakozások képezték. Bár 2021-ben volt egy inflációs ugrás, amely kilógott a modellből, mostanáig a Fed mégis arra rendezkedett be, hogy ha a kereslet és a kínálat egyensúlyba kerül, s a várakozások horgonyzottak, akkor csökken az infláció. Nos,
az idei első negyedévben nem működött a modell.
Némi magyarázattal szolgálhatnak a késve jelentkező hatások. Például a két évvel ezelőtti autópiaci áremelkedés csak most tükröződik a biztosítási díjakban, mert az egyes államoknak időbe telik, amíg jóváhagyják a díjemeléseket – mondta David Mericle, a Goldman Sachs elemzője. A kórházak is többéves szerződéseket kötnek – tette hozzá –, s mostanra gyűrűztek át a 2022-es költségnövekedések, például az ápolók fizetésének emelkedése.
Jerome Powell a Fed elnöke, még most szerdán is elismerte, hogy a késések jóval nagyobbak, mint azt korábban feltételezték.
A San Franciscó-i Fed szakértői az aciklikus hatások kiszűrésével kísérleteztek, s arra jutottak, hogy a ciklikus infláció még mindig 4 százalék felett van. És ugyan a bérnövekedés folyamatosan csökkent, de az első negyedéves szintek inkább a 3 százalékos inflációval vannak összhangban, mint a 2 százalékossal.
Emi Nakamura, a kaliforniai Berkeley Egyetem közgazdásza, aki az infláció dinamikájának szakértője, úgy véli,
meglazult a várakozások horgonya.
Ám változatlan a hit, hogy a Fed így vagy úgy, de reagálni fog az inflációra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.