Átlépte a százmilliárd dollárt a kriptopiaci startupokba történő kockázatitőke-befektetések (VC) összértéke – derült ki a DeFiLlama adatszolgáltató által összeállított kutatásból, melyet a Bloomberg szemlézett. A DeFiLlama adatai szerint, melyeket 2014 óta gyűjt a társaság, május végével 101 milliárd dollárra emelkedett a szektor korai fázisban lévő cégei által bevont tőke nagysága, míg a The Block Research számai szerint 2017 óta 95 milliárdon áll a mutató.
A számok alakulásából az látszik, hogy a kriptopiac startupjai 2021-ben, a szektor történetének eddigi legjobb évében élték meg a legnagyobb kockázatitőke-befektetői érdeklődést, 36,4 milliárd dolláros értékben, azóta azonban folyamatosan csökken a tőkebevonási képességük:
A lényeges szakadás mögött a szektort akkortájt beborító botrányok sora áll.
Az FTX-tőzsde 2022. végi bedőlése a szakértők szerint a kockázatitőke-befektetők hitét is alapjában rengette meg a szektorban, melyet követően egyébként a bitcoin árfolyama is korábbi csúcsértékének harmadára szakadt rövidesen, így azok a korai beszállók sem jártak feltétlenül jól, akik még akár évekkel korábban szálltak is be a szektorba.
Az elemzés ugyanis rámutat: a kriptopiaci startupokba való VC-befektetések megtérülése sok esetben sokkal hosszabb időbe telik, mint amit a hagyományos cégek esetében megszokhattak a befektetők, sőt, általában nem is a hagyományos exitekkel, például tőzsdére zárulnak a befektetések, mivel ezekre nem is kerül sor.
Ebből a sorból tekinthető üdítő kivételnek a Coinbase kriptotőzsde,
mely 2021-ben lépett piacra 86 milliárd dolláros értékeltség mellett – részvényárfolyama azonban azóta 28,5 százalékkal gyengült.
A kutatás eredményeiből kitűnik, hogy ugyan a korai stádiumú befektetésektől sokszor ódzkodnak a VC-k, a kriptós startupok tokenkibocsátásait már sokkal nagyobb aktivitással követik. Ezekkel a beszállókkal ugyanis a kockázatitőke-alapok egy, általában valamelyik kriptotőzsdén kereskedett tokenhez jutnak hozzá bevezetésének korai időszakában, így sokszor még elég jó áron vehetik meg őket.
Ugyan a befektetéseiket sokszor egy bizonyos ideig nem értékesíthetik az egyéni konstrukciók miatt, ha a piac felkapja az érintett devizát, a lock-up periódus végével akár relatíve gyorsan, és sokszor nagy profittal tudnak kilépni pozícióikból – amire más esetekben, a már korábban említett megfigyelések mellett, sokszor egyáltalán nincs lehetőségük.
Így az általában 5-10 éves befektetési periódus 2 év környékére csökkenthető, ami sokak számára kifejezetten kecsegtető
– mondta Richard Galvin, a Digital Asset Capital Management társalapítója a Bloombergnek.
Az elmúlt évek egyértelműen legnagyobb kriptopiaci VC-befektetőknek a Coinbase tőzsde kockázatitőke-ága tekinthető, mely 443 befektetésével a szektor teljes beszállóinak 4 százalékát tudhatja magáénak. Bár a korai kriptós befektetések iránti érdeklődés a történelmi csúcstól még nagyon messze van, a fény már talán látszik az alagút végén:
az idei első negyedévben 2,5 milliárd dollárra nőtt a VC-beszállók összértéke,
ami a tavalyi utolsó negyedév 1,9 milliárd dollárjához mérten már növekedést mutat.
Matthew Kennedy, a Renaissance Capital vezető stratégája hozzátette: előrejelzéseik szerint a közeljövőben 15 kriptós cég akár már tőzsdére is léphet, ami szintén jót tehet majd nemcsak a VC-érdeklődésnek, de a tokenek jegyzéseinek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.