Az előzetes várakozásoknak megfelelően az eddigi kifejezetten szigorú, 5,25-5,5 százalékos sávban tartotta az amerikai jegybank (Fed) az irányadó kamat szintjét a világ legnagyobb gazdaságában. A ráta tavaly július óta tartózkodik a jelenlegi, 23 éves csúcsot jelentő magasságában.
A Fed friss közleményében kiemelte: a gazdaság továbbra is növekedő pályán van, a munkaerőpiac is feszesnek tűnik, és a munkanélküliség továbbra is alacsony. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az infláció ugyan valóban szelídül, még mindig magas, ezért a monetáris tanács hozzátette: addig nem csökkentik majd a kamatok szintjét, amíg nem lesznek biztosak benne, hogy a 2 százalékos pénzromlási céljuk elérhető távolságban van, ennek elérése ugyanis továbbra is a szervezet legfőbb célja jelenleg.
A Fed mai döntésével kapcsolatban gyakorlatilag egy fikarcnyi kétség sem volt a piacokon, a közlemény megjelenését követően már egyenesen 100 százalékos valószínűséggel a kamatok szinten tartása mellett foglaltak állást az opciós pozícióikon keresztül a befektetők, ahogy az elemzők is ugyanezen álláspontot képviselték már egy jó ideje.
Ami igazán érdekes lesz majd azonban, az
a Fed elnökének, Jerome Powellnek a 20:30-kor kezdődő beszéde,
melyben a világ vezető jegybankára kifejti majd, miért döntött most a kamatkörnyezet változatlanul hagyása mellett a szervezet, illetve betekintést enged majd a piacoknak abba, hogyan látja az amerikai jegybank a gazdasági folyamatok alakulását. Powell beszédét rendre hatalmas figyelem övezi a befektetők részéről, mivel a Fed fejének mondataiból a piacok igyekeznek minél pontosabb jövőképet kapni a monetáris politika várható alakulásáról, ennek pedig gyakorlatilag mindig látványos piacmozgató hatása van már a beszéd alatt, illetve az azt követő napokban is.
A mai döntés alaphangját a kora délután megjelenő CPI inflációs adatok közzététele adta: a májusi fogyasztó árindex az elemzői konszenzust jelentő 3,4 százalék alatt, 3,3 százalékon futott be, ami az áprilisi adathoz mérten is tíz bázispontos csökkenést jelentett a mutató alakulásában. Emellett a maginfláció éves szinten 3,4 százalékra lassult, ami 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb mért érték, és szintén elmaradt a 3,5 százalékos konszenzustól.
A vártnál kedvezőbb adatokat látva
már a Fed döntése előtt megindult az opciós tétek átrendeződése a befektetők körében:
a pénzromlás lassulását látva a piacok ismét arra kezdenek fogadni, hogy a jegybank idén kétszer, szeptemberben és decemberben is csökkenti majd a kamatok szintjét 25-25 bázisponttal, ami a dollár támaszának gyengüléséhez vezethet majd középtávon. A devizapiac azonban már a spekulációra megmozdult: a forint például 1,12 százalékkal 363,8-ig erősödött az inflációs adatok láttán a dollárral szemben, az euró pedig 0,73 százalékkal került feljebb a zöldhasú ellenében.
Jerome Powell beszédét a Világgazdaság élőben tudósítja majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.