Donald Trump újabb elnöksége a Wall Street elemzői konszenzusa szerint növekvő szövetségi költségvetési hiánnyal járna az Egyesült Államokban a jelenlegi, Joe Biden vezette adminisztrációéhoz képest. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal friss prognózisa szerint a költségvetési hiány már az idén is eléri az 1900 milliárd dollárt, szemben a tavalyi 1700 milliárd dollárral és a korábban erre az évre kiadott 1500 milliárd dolláros becsléssel. Nem véletlenül kerültek az érdeklődés középpontjába azok a spekulációk, hogy vajon milyen zavarokat okozhat az állampapírok piacán az egyre őrültebb kötvénykínálat?
A növekvő költségvetési hiány azzal jár, hogy a kormányzatnak egyre több állampapírt kell kibocsátania. Pedig már jelenleg is
szokatlanul nagy a kincstárjegykínálat, pedig Amerika nem áll háborúban, nincs recesszió, és világjárvány sem tombol.
A túlzott állami költekezés kínálati piacot teremt, ami padlóra szorítja az árakat, s égbe löki a hozamokat. Ez azzal a kockázattal jár, hogy nem csak a szövetségi hitelfelvétel költségei emelkednek, de a kockázatosabb kötvényeket kiadó vállalatoknak és a jelzáloghitelekért folyamodó lakossági ügyfeleknek is mélyebben a zsebükbe kell nyúlni, amikor törlesztenek. Ráadásul a magasba szökő kockázatmentes hozam a részvénypiacokról is elszívja a tőkét.
Egyelőre egyensúlyban van a piac, mert a tízéves referencia hozam 4,2 százalék körül mozog, s emellett még észszerűnek tűnik lejáratig tartani a papírokat, bár a kintlévő kincstárjegyek a 27 ezermilliárd dolláros összege jelentős kockázatot hordoz. Nehéz megmondani, hogy meddig tud a kereslet lépést tartani ekkora kínálattal.
A mindenkori washingtoni adminisztráció mindig bízhat a dollár világpénz jellegében s abban, hogy
az amerikai kincstárjegyekkel könnyebb kereskedni, mint a mondjuk a német Bunddal.
Tavaly 190 ezermilliárd dollár értékben adtak-vettek amerikai kincstárjegyeket, ami több mint hétszerese a piac méretének – a Sifma értékpapír-kereskedelmi csoport szerint. Eközben a német államkötvények kereskedési volumene nagyjából 7 ezermilliárd dollárt tett ki, ami mindössze négyszerese az év végén forgalomban lévő kötvények összegének – a német pénzügyi ügynökség szerint.
Nem arról van szó, hogy a dollár a domináns tartalékvaluta, sokkal inkább arról beszélhetünk, hogy az amerikai kincstárjegy a világ vezető tartalék eszköze
– mondta Brad Setser, amerikai kormányzati tanácsadó.
Magyarázatban tehát nincs hiány, s amíg a piac mindent felszív, mint valami mesebeli kiskakas, addig nincs is nagyobb gond. Ám az elemzők sem véletlenül vakargatják a fejüket. Hónapokon belül megkezdődhet a Fed kamatcsökkentési periódusa. Benne van a pakliban, hogy a kiapadhatatlan állampapír kínálat keresztbe tesz a jegybankári szándéknak, s hosszabb időn át magasan tartja a hitelfelvételi költségeket. A recessziós kockázatok akár a régóta tervezett puha landolást is döcögősebbé tehetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.