Csúnyán beadták a maradék visegrádi devizákat az európai parlamenti választások másnapján. Ennek fényében feltűnő, hogy az előre hozott francia parlamenti választások első fordulója a feltörekvő Európa leglikvidebb valutáinak erősödését hozta. A magyar forint és a lengyel zloty egyaránt 0,3 százalékot erősödött a közös európai valutával szemben, míg a cseh korona stabilizálódott a vártnál nagyobb kamatcsökkentés okozta múlt heti esés után.
A mai tőzsdenyitás azt jelzi, hogy Franciaországból pozitív hírek érkeznek a CEE FX piac számára
– mondta Frantisek Taborsky, az ING Bank stratégája, emlékeztetve egyúttal, hogy a fejlett gazdaságokhoz képest szűkülő kamatprémiumok sebezhetővé teszik a régió valutáit a külső sokkokkal szemben.
A stratéga szerint a régió devizáit az a spekuláció fűti, hogy Marine Le Pen szélsőjobboldali pártjának még küzdenie kell a második fordulóban, hogy abszolút többséget szerezzen a francia parlamentben. Az első forduló eredménye némileg enyhítette a befektetők azon aggodalmát, hogy Európa második legnagyobb gazdasága radikálisabb politikai váltásra készül.
A forint gyengülését, persze, az elmúlt hetekben sem elsősorban Le Pen előretörésével és a párizsi tőzsdeomlással magyarázták. Magyarországon épp fordított volt a helyzet, mint Franciaországban. amennyiben a konzervatív jobboldali kormányzatnak kellett egy új ellenzéki erő hirtelen felemelkedésével szembenéznie.
Ezért a piac azt árazta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök esetleg a költségvetés lazításával szerezhet vissza valamennyit népszerűségéből. Míg a befektetői aggodalmak szerint a Tisza Párt fellépése gyengítheti a költségvetési kiigazítás politikai támogatottságát, így idén és jövőre is 5 százalék felett tarthatja a magyar költségvetés hiányát.
A befektetők figyelme ezen a héten a térségben már inkább a nemzeti hírekre fókuszálhat. A lengyel jegybank várhatóan nem változtatja a kamatokat szerdán. Míg az MNB és a cseh jegybank már júniusban kamatot vágott.
A piac különös figyelemmel követi az infláció lassulását, mert az felerősíti a kamatvágási várakozásokat. A forint, a zloty és a korona is carry deviza. Aki forintot (zlotyt, koronát) vesz euró ellenében, a forint- és az eurókamat különbözetét nyereségként könyveli el, ami enyhítheti az árfolyammozgás veszteségét vagy megfejelheti a profitját. A jegybanki kamatvágások azonban éppen a kamatelőnyt apasztják.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a nagy intézményi befektetők nem országonként kezelik a portfóliót, hanem régiónként. Ezért a forint, a zloty és a korona gyakran együtt sír, együtt nevet. Néha egészen eltérő fundamentumok mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.