Japán csütörtökön valószínűleg idén már harmadszor lépett a devizapiacokra a jen árfolyamának erősítése érdekében, nem sokkal az amerikai inflációs adatok megjelenése után – derül ki a Bloomberg központi banki számlákról készített elemzéséből.
A beavatkozás mértéke valószínűleg 22 milliárd dollár körül alakult a Bank of Japan számlái és az elemzők jelzései alapján.
A számok azt mutatják, hogy a japán jegybank megpróbálta kihasználni az amerikai jegybank, a Federal Reserve kamatcsökkentésére vonatkozó várakozások felerősödését közvetlenül azután, hogy a friss adatok az amerikai infláció csökkenéséről árulkodtak.
A csütörtöki gyanítható beavatkozás lenne ugyanakkor az első 2022 szeptembere óta, amikor az amúgy is erősödő jennek próbált még nagyobb lendületet adni Tokió, ami egy új fejlemény Japán pénzügyi politikájában. A lépést érthetővé teszi, hogy 2021 januárjában még csupán 103-104 jent ért egy dollár a bankközi devizapiacon, mostanában pedig már 160 jen körül váltják a zöldhasút. Több mint 3 éve tart tehát a lejtmenet.
Egyes piaci megfigyelők már korábban is jelezték a beavatkozás lehetőségét, ám alapvetően arra számítottak, hogy ha az amerikai árak a vártnál jobban emelkedtek volna, Tokió a jen gyengülését igyekezett volna megfékezni. Ezért eléggé meglepte a piacot, hogy a jennek egyébként is kedvező helyzetben tolták meg a japánok a hazai devizát, egyszersmind a dollárt tovább gyengítve.
A beavatkozással kapcsolatos spekulációk azután terjedtek el, hogy miután a vártnál alacsonyabb amerikai inflációs adatokat közölték csütörtök este, Tokióban a jen kurzusa meredeken emelkedni kezdett a dollárral szemben, alig fél óra alatt 161,58 körüli értékről 157,44 dollár/jenig feltörve.
Az intervenció további bizonyítéka, hogy a világ legnagyobb szabályozott devizapiacán, a CME EBS azonnali (spot) platformján mintegy 53 milliárd dollár értékben kereskedtek a dollár-jen párossal, ami a negyedik legmagasabb érték 2022. január 1. óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.