BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kriptocsalások: tízszer akkora vagyon tűnt el a tőzsdékről az idén, mint tavaly

Hiába intézményesül gőzerővel a kriptopiac, hatalmasat ugrott az idei második negyedév során ellopott vagyonok nagysága. A kriptocsalások elsősorban a centralizált tőzsdéket sújtották.

Közel tízszeresére nőtt egy év leforgása alatt a központosított kriptotőzsdékről ellopott ügyfélvagyon az idei második negyedévben – derült ki a Cyver’s kiberbiztonsági tanácsadó cég friss jelentéséből, amely a kriptocsalások alakulását vizsgálta.

Hacker,With,Computer,Hacking,And,Stealing,Data,Information,,Selective,Focus, kripto, kriptopiac, bitcoin, kriptocsalás,
Hatalmas vagyonok esnek áldozatul a kriptocsalásoknak / Fotó: Shutterstock

Hatalmas vagyonok tűntek el kriptocsalások miatt

A jelentésből, melyet a Cointelegraph szemlézett, kiderült, hogy az idén eddig 1,4 milliárd dollárnyi kriptodevizát tulajdonítottak el a csalók, kedvenc vadászterületük pedig a korábban preferált decentralizált tőzsdék irányából a centralizált parkettek irányába tolódott el – főként a második negyedévben, amikor is az ezeken keresztül ellopott vagyonok nagysága közel 900 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához mérten.

A tanulmány szerint az áprilistól júniusig tartó időszakban a hekkerek és csalók 

majdnem kétszer annyi pénzt loptak el a befektetőktől, mint tavaly ilyenkor, 

a leghatékonyabban pedig különböző phishing, azaz adathalászaton alapuló támadásokon keresztül tulajdonították el az emberek pénzét, 490 millió dollár értékben. 

Az okosszerződések feltörésén keresztül például ennél sokkal kisebb, mindössze 70 millió dolláros kárt tudtak csak okozni a befektetőknek. A jelentés ugyanakkor kiemeli: a blokkláncok közti tőkeáramlást lehetővé tevő átjáróprotokollok is egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve, ezeken keresztül csak áprilisban 1,44 millió dollárt tudtak eltulajdonítani a csalók.

Az idei első fél év legnagyobb kárt okozó hekkertámadása ugyanakkor egyértelműen a japán DMM tőzsde feltöréséhez kötődik, mely során a bűnözők 

több mint 300 millió dollárnyi kriptóval léptek meg

– jelentős volt ugyanakkor a török BtcTurk nevű tőzsdét ért csapás is, az 50 milliós kárt okozott a befektetőknek.

A jelentés kiemeli, ugyan az áldozatok a korábbinál jelentősen, átlagosan 42 százalékkal több pénzt tudnak visszaszerezni az elvesztett vagyonukból, ez még mindig nagyon alacsony ráta, mivel az ellopott pénzek 76 százaléka sosem kerül vissza a jogos tulajdonosaikhoz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.