Rácáfolva a várakozásokra, kamatot emelt a japán jegybank szerdán, sőt részletes tervet is bejelentett a kötvényvásárlási programjának visszafogására, véget vetve az évtizedes élénkítésnek.
A döntés értelmében az alapkamat így 0,0–0,1 százalékról 0,25 százalékra emelkedik, amire 2008 óta nem volt példa. A kamatemelést nem egyhangúlag, hanem 7-2 arányban szavazta csak meg a japán monetáris tanács – jelenti a Reuters.
A kamatemeléssel párhuzamosan a japán központi bank határozott egy mennyiségű szűkítési programról is, mely körülbelül a felére, 3 ezermilliárd jenre (7,17 ezermilliárd forint) csökkentené a jegybank kötvényvásárlási programját 2026 január-márciusára.
A döntés hírére a jen három hónapos csúcsot ért el a dollárral szemben, egy zöldhasúért csupán 151,58 jent kellet adni, igaz, később az árfolyam visszatért a korábbi szintre, míg a tízéves japán államkötvények hozama némileg csökkent.
A kamatemelést kísérő közleményben
a japán jegybank a béremelések szélesedésével indokolta a döntést, és arra biztatta a vállalkozásokat, hogy az emelkedő munkaerő-költségeket áremelésekkel hárítsák át a fogyasztókra.
A jegybank hozzátette, hogy a reálkamatok jelentősen alacsony szintje miatt további kamatemelésekre lehet számítani, ha a gazdaság és az árak az előrejelzéseknek megfelelően alakulnak. A bank által ugyancsak szerdán kiadott negyedéves jelentés, hasonlóan az áprilisban megjelenthez, 2 százalék körüli inflációval számol a 2026-os fiskális évig. A jegybank vezetője, Ueda Kazuo magyar idő szerint 8:30-kor tart sajtótájékoztatót a döntésről.
A japán monetáris politika szigorítása szembemegy a nemzetközi folyamatokkal, hiszen egyre többen számítanak arra, hogy az amerikai Fed is hamarosan – a piacok szerint szeptemberben – elkezdi a kamatok csökkentését, míg az Európai Központi Bank júniusban már vágott is a kamaton, hasonlóan számos más jegybank – köztük a magyar – enyhíti a monetáris szigort.
A Reuters által megkérdezett elemzők több mint háromnegyede arra számított, hogy a japán jegybank nem változtat a kamatszinten, miután a japán központi bank márciusban vetett véget a negatív kamatok és a kötvényhozamok kontrollja időszakának.
Ueda korábban arról beszélt, hogy a jegybank tovább emelheti a kamatokat, ha az emelkedő bérek a szolgáltatások árában is megjelennek, és tartósan 2 százalék körül tartják az infláció ütemét. Ugyanakkor azt is ismertette, hogy olyan kamatszintet céloz meg, amely a növekedést nem fogja vissza, de nem is élénkíti, amit az elemzők 0,5–1,5 százalék körüli szintként értelmeztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.