Elképzelhető, hogy a tőzsdék elmúlt időszakban látott, az Nvidia felfutásával fémjelzett féktelen ralija hasonlóan végződik majd, mint a 2008-as dotcombuborék, vagy éppen a 2022-es Covid-válság miatti tőzsdei szakadás – állítja egy friss jegyzetében Albert Edwards, a Société Générale elemzője.
A sokszor medvepiaci beállítottsággal vádolt Edwards jegyzetében a mesterséges intelligencia (MI) térnyerése nyomán berobbant rali minden szegletét kritikával illette, de elemzésének legélesebb pontja az, amiben a főként az Nvidia több száz százalékos felfutását hasonlítja össze a Cisco dotcombuborék kipukkadását megelőző árfolyam- és értékeltségbeli mozgásával.
Véleménye szerint a két céggel gyakorlatilag ugyanaz történik jelenleg a tőzsdéken.
Mint emlékeztet, a Cisco a kétezres évekbeli felértékelődése elsősorban a fizikális erőforrások bővítésével volt alátámasztva: a cég végtelen mennyiségű pénzt pumpált adótornyainak és kommunikációs hálózatának fejlesztésébe, újabb és újabb bővítéseket bejelentve – csakhogy ez a féktelen bővülés egy ponton túl már teljesen feleslegesen zajlott, mivel olyan túlkapacitást hozott létre, amit soha nem tudtak volna kihasználni. Aztán mikor erre a részletre fény derült, megakadt a rali, és szakadt a teljes tőzsde.
Edwards párhuzamának ténybeli oldalába nehéz belekötni, hiszen nem kérdés, hogy az MI-raliból legnagyobb mértékben profitáló Nvidia felfutását is egy ideje a kutatás-fejlesztésen túl legnagyobb részt a túlfűtött kapacitásbővítések hajtják, melyek ugyan jól mutatnak a cégek beszámolóiban, valós szükségességük erősen megkérdőjelezhető. Nemrég egy kutatás rámutatott, csak a már folyamatban lévő MI-infrastrukturabővítések akkora kapacitást fognak kiépíteni, hogy azokból
12 ezer újabb ChatGPT-szintű program minden igényét ki lehetne elégíteni.
Ha ez nem túlkapacitás, akkor nehéz megmondani, hogy mi – igaz, amekkora hévvel a jelenlegi fejlesztések futnak, nehéz előre biztosan temetni a törekvéseket.
Edwards elemzésében a tágabb piaci helyzetről is szót ejt, mely szerinte szintén kísértetiesen hasonlít mind a 2008-as, mind a 2022-es összeomlást megelőző felálláshoz: cégek egy kis csoportja húzza a piacot, amely képtelennek tűnik utolérni őket még úgy is, hogy a befektetők keresik a beszállót a kisebb részvényekben.
Véleménye szerint ez a tech-kispapír-rotáció szinte biztosan halálra van ítélve, legfőképp azért, mert az a huszonegyedik században még egyszer sem sikerült a világ legnagyobb tőkepiacán: sem 2008-ban, sem 2022-ben – azt pedig, hogy pont most miért lenne ez másként, nem látni az elemző szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.