Tovább titokzatoskodik Jerome Powell. Bár a Fed elnöke elismerte, hogy az infláció és a gazdasági aktivitás nagyjából a jegybankárok várakozásai szerint alakul, de még mindig korainak tartja a júliusi kamatcsökkentési várakozásokat. A Wall Street hónapok óta tűkön ül, különösen mióta az EKB júniusban megtette az első lépést, s Christine Lagarde kielőzte amerikai kollégáját – igaz, megőrizte héja alapállását.
Az idei első negyedév nem volt túl biztató, de a második negyedévben a bejött három inflációs adat, beleértve a múlt hetit is, némileg növeli a bizalmat
– idézte a Bloomberg hírügynökség Powell hétfőn, a washingtoni Gazdasági Klubban tartott háttérbeszélgetésen elhangzott szavait. Powell azonban nem volt hajlandó megmondani, hogy ezek az adatok indokolnák-e a kamatlábak csökkentését a Fed július 30–31-én esedékes ülésén.
A The Wall Street Journal szerint a befektetők arra számítanak, hogy a központi bank majd csak a szeptemberi ülésén kezdi csökkenteni a kamatlábakat.
Powell határozottan kijelentette, hogy nem fog semmilyen előzetes jelzést küldeni,
mert a döntéseket mindig az adott ülésen hozzák meg. Ám a tőzsdei lap arra is felhívta a figyelmet, hogy néhány elemző a magánszektorból már felvetette a júliusi kamatvágás lehetőségét is, tekintettel a kedvező makroadatokra.
Egy pénteki interjúban Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a kamatlábak stabilan tartása hozzájárulhat az indokolatlanul szigorú monetáris politikai irányvonalhoz, mivel
minden hónapban, amikor az infláció csökken, az inflációval korrigált referenciakamat emelkedik.
A Fed nagyjából egy éve tartja a hitelfelvételi költségeket közel két évtizedes csúcsukon. A jegybank célja a 2 százalékos infláció, ám ezt anélkül kívánják elérni, hogy indokolatalanul nagy károkat okoznának a munkaerőpiacon. Vagyis a Fed a sokat emlegetett puha landolásra törekszik.
Az utóbbi időben a munkanélküliségi ráta fokozatosan emelkedett, vagyis egyre több jele van annak, hogy ideje lenne kamatot vágni. A Fed egyébként kettős mandátummal rendelkezik: az árstabilitás és a maximális foglalkoztatás is cél, de a 2021-es extra árnyomás az infláció elleni küzdelmet helyezte előtérbe.
Jerome Powell hétfői megnyilatkozása előtt a júliusi kamatvágás esélye a határidős árazás alapján 13 százalékos volt, míg utána már csak 7 százalékos.
A Federal Reserve elnöke a Trump elleni merényletre is kitért a hétfői beszélgetésen. Mint mondta, a politikai erőszaknak nincs helye az amerikai társadalomban, s ezt a leghatározottabban elítéli. Trump visszatérésével Powell is menni kényszerül, az exelnök határozottan és folyamatosan bírálta a monetáris politika első számú alakítóját az amerikai gazdasági növekedés visszafogása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.