Amíg a Wall Streeten csak a demokratáknál is költekezőbb republikánust látják Donald Trumpban, s már jó előre spekulálnak a győzelme esetén várható piaci anomáliákra, addig masszív nagyvállalati csoportok egyértelműen a volt elnököt és a beígért adócsökkentést támogatják. Nagy fogása Trumpnak az Elon Musk vezette tech tábor, mert a hagyományosan liberális Szilícium-völgyben korábbi Biden-szponzorokat is sikerült átcsábítania.
A Szilícium-völgy meghódításában kulcsszerepe van annak, hogy Elon Musk, a Tesla, a SpaceX és a Twitter tulajdonosa kedden bejelentette, hogy hivatalosan is támogatni fogja Donald Trumpot az amerikai elnökválasztáson, akinek kampányához havi 45 millió dollárral járulna hozzá egy politikai akcióbizottságon (PAC) keresztül. A másik fontos tényező, hogy a Trump-kritikusból Trump-hívővé vált alelnök-jelölt, J. D. Vance szenátor, korábban kockázatitőke-kezelő, nagyon jó kapcsolatokkal rendelkezik a Völgyben.
A technológiai ipart a Biden-adminisztráció szabályozási kísérletei távolították el a demokratáktól.
Ezek például a kriptopiac pénzügyi vadnyugatának megregulázását célozták, továbbá trösztellenes vizsgálatokkal lassították az iparági konszolidációt és a vállalati fúziókat.
A kockázatitőke-céget vezető Marc Andreessen élete nagyobb részében demokrata volt, korábban Obamát is támogatta, 2016-ban pedig Hillary Clinton elnökjelöltségét pénzelte, s akkor még ellenezte Trump bevándorlási politikáját. Most üzlettársával Ben Horowitzcal írtak egy blogbejegyzést, hogy meg kell védeni az induló vállalkozásokat (Little Tech) a kormányzati szabályozástól, amely szerintük bebetonozza a nagy technológiai cégek vezető pozícióját. Fel is sorakoztak Trump mögé a pénzükkel, mert úgy vélik: a politikája kedvezőbb lehet a technológiaistartup-ökoszisztémának.
Nem a semmiből kerekedett persze Trump támogatottsága a technológiai iparban.
A kemény mag a PayPal-maffia néven ismert vezetők és befektetők csoportja.
Közéjük tartozik Elon Musk és David Sacks kockázati befektető, akik nyilvánosan és magánúton is adományokat ígértek Trumpnak. Hozzájuk csatlakozott Peter Thiel kockázatitőke-befektető, aki 2016-ban még azért szólalt fel a republikánus konvención, hogy elmondja, nem ad pénzt a GOP jelöltjének. Most azonban ő is kinyitotta a bukszáját.
Messze
nem beszélhetünk azért a tech világ teljes pálfordulásáról.
A Szilícium-völgyben továbbra is erős Biden támogatottsága a The Wall Street Journal elemzése szerint. A demokraták kampányát most is nagyban támogatja az Alphabet korábbi ügyvezető elnöke, Eric Schmidt, valamint olyan a technológiai befektetők, mint Laurene Powell Jobs, John Doerr és Ron Conway. De a LinkedIn társalapítója és kockázatitőke-befektetője, Reid Hoffman is bedobott 8 millió dollárt a kalapba, hogy támogassa Biden újraválasztási erőfeszítéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.