Egyre több jel mutat arra, hogy Amerikában túl sokáig óvatoskodtak a jegybankárok, s elkéstek a kamatvágással, veszélybe sodorva a sokat emlegetett puha landolást, azaz egy olyan gazdasági lelassulást a korábbi kamatemelések miatt, ami nem vezet megrázkódtatásszerű visszaeséshez. Nem meglepő módon mostanában megszaporodtak a recessziós szignálok.
Egészen a közelmúltig úgy tűnt, hogy az Egyesült Államok a puha landolás felé halad, vagyis az infláció csökken, miközben a foglalkoztatás magas maradt, s a növekedés is stabil. Az elmúlt hetek eseményei azonban aláásták ezt a prognózist. Különösen a tőzsdék fekete hétfője és a félelembarométerként ismert VIX-index korábban sosem látott kilengése, ami a forint árfolyamát is zuhanásba küldte (ami a hét végére megfordult).
Az elemzők egy része sürgeti a Fedet, mások egyenesen úgy vélik, hogy elkéstek a jegybankárok és menthetetlenül recesszióba csúszik az amerikai gazdaság. Közben a jelzálogkamatok egy éve a legalacsonyabb szintre estek, s a munkanélküli segélyek iránti kérelmek száma csökkent, enyhítve a munkaerőpiaci aggodalmakat, s csütörtökön részvényralit indítva. Jelenleg a piac a puha landolás és a recesszió között ingadozik.
Most épp Claudia Sahm, a New Century Advisors vezető elemzőjének 2019-ben felfedezett gazdasági barométere került reflektorfénybe, amely azt mutatja, hogy az amerikai gazdaság a recesszió küszöbén áll.
Claudia Sahm szerint a munkanélküliségi ráta gyors emelkedése a kulcs, ha gyengélkedik a gazdaság. Mégpedig az elmúlt három hónap átlagos munkanélküliségi rátáját hasonlítják az egy évre visszatekintő adatokhoz, s a szabály szerint, akkor áll küszöbön a recesszió, ha a háromhavi ráta több mint fél százalékkal meghaladja az előző tizenkét hónap legalacsonyabb háromhavi átlagát.
Márpedig most az a helyzet az amerikai munkaerőpiacon, hogy az aktuális háromhavi átlag 4,13 százalék, ami pontosan 0,53 százalékkal haladja meg az elmúlt 12 hónap legalacsonyabb háromhavi átlagértékét.
Az Egyesült Államok historikus adatait tekintve, a Sahm-szabály rendkívül meggyőzően érvényesült.
Persze, a recesszió pontos kezdete csak utólag állapítható meg, de a Sahm-szabály szinte mindig a visszaesés kezdetétől számított néhány hónapon belül teljesült. Recesszióról akkor beszélünk, ha a gazdasági termelés legalább két egymást követő negyedévben esik.
A munkanélküliségi ráta és a recesszió közti kapcsolat, amelyet Claudia Sahm 2019-ben fedezett fel, megkönnyítheti a politikusok és jegybankárok helyzetét, hogy korán azonosíthassák a gazdasági visszaesést, s még időben ellenlépéseket tegyenek.
Sok elemző a fekete hétfőként elhíresült tőzsdeomlást, és a félelembarométerként ismert VIX-index valaha volt legnagyobb napon belüli kilengését is az amerikai gazdaság recesszióba csúszásától tartó befektetők pánikreakciójával magyarázzák.
Ráadásul, abból a három, mára naivnak bizonyult befektetői feltételezésből, melyen az elmúlt évek felelőtlen tőzsdei kereskedése alapult, nevezetesen,
talán éppen a harmadik felismerés a legfájóbb. Bár a Big Tech siralmas bevételei is megrázzák a piacot, s a tokiói kamatemelések miatt is sokan csóválják a fejüket, de
az amerikai gazdaság kemény landolása a Fed kamatemelési periódusának végén,
egyértelműen az utóbbi évek legnagyobb csalódása lenne.
Az is érdekes, hogy a historikus adatok szerint
az előző négy gazdasági expanzió átlagosan 8,6 évig tartott.
Egy idei vagy jövő év eleji recesszió pedig azt jelentené, hogy a jelenlegi konjunktúra, ami 2020 áprilisában kezdődött, mindössze négy-öt évig tartana. Épp ezért annyira fontos a puha landolás, mert jókor időzített kamatvágással a Fed akár 3-4 évi haladékot is nyerhet az amerikai gazdaság számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.