BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Francia és svájci luxusmárkák teljes tőkevédelemmel

A hagyományos befektetési eszközökön túl már jó néhány éve a strukturált termékek, például a certifikátok is keresik a helyüket a hazai portfóliókban is. A francia BNP Paribas bank most egy teljesen tőkevédett konstrukcióval rukkolt ki.

Rohanó világunkban minden villámgyorsan változik. Az önjáró autók, a mesterséges intelligencia vagy a kriptodevizák korában miért pont a befektetések maradnának ki a száguldásból? A hagyományos befektetési eszközökön túl már jó néhány éve a strukturált termékek is keresik a helyüket a portfóliókban, persze szigorú szabályozás mellett.

francia Dior Store in Shanghai
Francia és svájci luxusmárkák teljes tőkevédelemmel / Fotó: NurPhoto via AFP

Mik azok a a certifikátok?

Ilyenek a certifikátok is, amelyek napjainkra a hazai befektetők körében is egyre népszerűbbek. De mik is pontosan a certifikátok? Ezek jó átmenetet képeznek a részvénykockázat és a kötvények között: azok a befektetők, akik nem szeretnének közvetlen részvénykockázatot vállalni, de mégis hisznek például egy-egy iparág fejlődésében, választhatnak a biztonságosabb strukturált termékekből. A certifikátok szépségét az adja, hogy segítségükkel gyakorlatilag bármilyen mögöttes termékbe – például egy egyedi részvénybe vagy részvénykosárba, egy indexbe, egy nyersanyagba, egy kötvénybe vagy akár egy befektetési alapba – invesztálhatnak az ügyfelek.

Egy certifikát tehát mindig egy kötvény, valamilyen opcióval kombinálva. Az egyes certifikátok közötti nagy különbség a tőkevédelemmel rendelkező és a tőkevédelem nélküli termékek között van. Ugyanis már a hazai piacon is találni olyan certifikátot, amely százszázalékos tőkevédelmet kínál, tehát teljesen kockázatmentes. Ha az euróövezet legnagyobb kereskedelmi bankja, a francia BNP Paribas által kibocsátott, száz százalékban tőkevédett, úgynevezett Fast Trigger certifikát mögött álló részvények árfolyama a futamidő végén alacsonyabban lesz, mint az induláskor, a befektetők akkor is visszakapják a tőkéjüket.

Ráadásul a tőkevédett certifikátok vonzó éves hozamlehetőséget kínálnak: ez devizában akár a 10 százalékot is elérheti, így hároméves futamidő esetén a teljes hozam 30 százalék is lehet – méghozzá dollárban.

Az opciók világa a befektetési szolgáltatóknál egy külön műhely, és a digitalizáció fejlődésével egyre változatosabb termékeket lehet létrehozni. Amíg az első certifikátoknál egy távoli időpontra fogadtunk, most már a futamidő alatt is lehetnek olyan események, amikor idő előtt sikerrel zárjuk le a befektetést. Ez az úgynevezett autocall.

A francia luxusmárkák certifikátja

Például a fent említett Fast Trigger certifikát esetében az első év után naponta nézik a mögöttes négy részvény, 

  • az LVMH
  • a Richemont, 
  • a Kering 
  • és a Remy Cointreau 

papírjainak árfolyamát, és ha ezek mind 10 százalékkal emelkednek, akkor évi 10 százalékos hozammal fizetik vissza a befektetett összeget. Ez a certifikát maximum 3 éves futamidejű, így jön ki az akár 30 százalékos hozam a teljes futamidőre.

Egy másik újdonság a certifikátok világában az „all coupon” struktúra, ahol bizonyos feltételek mellett nemcsak az aktuális, illetve esetleg a futamidő alatt ki nem fizetett kamatokat (memory coupon) rendezi a lejárat, hanem az összes jövőbeli kupont is kifizeti.

A certifikátok világa tehát óriási fejlődésben van, és jó lehetőséget kínál azon befektetőknek, akik szeretnék diverzifikálni a portfóliójukat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.