BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hír a forintnak, hamarosan lenyugszik a felkavart devizapiaci hangulat

Mivel az amerikai gazdaság landolása várhatóan puha lesz, és a hangulat hamarosan javulhat, ezért nem kell tartani a feltörekvő devizák további jelentős esésétől. Ezen kívül a feltörekvő országok a jelek szerint viszonylag stabil helyzetben vannak ahhoz, hogy átvészeljék a globális kockázatvállalási hajlandóság esetleges további romlását is.

A felfokozott amerikai recessziós aggodalmak és a japán jen felértékelődése az elmúlt napokban segítettek helyretenni a magas hozamú feltörekvő piaci devizák árfolyamát, valós értékük felé terelve őket – írja a The Capital Economics.

Japanese,Stack,Money,10000,Yen,Fortune
A japán jen a nagy igazságosztó /Fotó: Shutterstock

Ázsia fel, Latin-Amerika le

Az elemzőház ugyan az amerikai gazdaság puha leszállására számít, ám úgy véli, ez a tendencia folytatódhat, melynek során az ázsiai devizák jellemzően felértékelődnek, a latin-amerikaiak pedig tovább gyengülnek, egészen 2025 végéig.

Az elmúlt hónapban a feltörekvő piaci devizák általában gyengültek a dollárral szemben, bár különböző mértékben. 

A carry trade-ügyletekben legkevésbé érintett gazdaságok devizái, különösen Ázsiában, profitáltak a hozamváltozásokból, valamint a kínai jüan erősödéséből. Ezzel szemben a legnagyobb mértékben leértékelődött valuták esése gyaníthatóan a jenből finanszírozott carry trade befuccsolásával függ össze, hiszen az elmúlt néhány évben ennek köszönhették viszonylagos erejüket.

Mint ismert, a carry trade esetében arról van szó, hogy egy alacsony kamatozású devizában – főként japán jenben – felvett hitelt magas kamatozású feltörekvő piaci devizára váltva fialtatnak. Csakhogy a múlt hónapban a jen felértékelődött, mivel a hozamkülönbségek a javára tolódtak el, ezért kockázatossá vált az ügylet, s a spekulánsok tömegesen szállnak ki belőle.

Az egyik legnagyobb vesztes pedig a mexikói peso volt, amelyet nemcsak a carry trade alkonya, hanem legnagyobb exportpiacán, az Egyesült Államokban uralkodó recessziós félelmek közvetlenül is sújtanak, Sőt a baloldali populista Claudia Scheinbaum megválasztása is borzolta a kedélyeket Észak-Amerika déli fertályában.

Nem először kavarta meg a világot a jen 

Nyilvánvalóan nem ez az első eset a gazdaságtörténetben, többször is volt már olyan időszak, az elmúlt három évtizedben, amikor a hirtelen felértékelődő a jen a feltörekvő devizákat nehéz helyzetbe hozta. A Capital Economist nyolc ilyen esetet elemzett. 

Kétségtelen, hogy nem tökéletes az összehasonlítás, mivel sokat változott a globális pénzügyi rendszer, mégis úgy tűnik, hogy a carry haszonélvezői szenvednek a leginkább – bár a különböző elemzett esetekben eltérő mértékben - a jen drágulása miatt.

Az elmúlt néhány napban mintha a befektetők máris magukhoz tértek volna, a globális eszközök részben már visszapattantak, különösen az e heti, vártnál jobb munkanélküliségi adatok közzététele után.

Az elemzőműhelynél ennek ellenére arra számítanak, hogy a jen felértékelődése folytatódik, és 2025 végére 135 dollár/jen szintre emelkedik a korábbi 147 dollár/jenről, amiből az következik, hogy a carry trade nem tér vissza tartósan. Mivel azonban, az amerikai gazdaság földet érése várhatóan puha lesz, és a hangulat hamarosan javulhat, ezért 

nem kell tartani a feltörekvő devizák további jelentős esésétől. 

Még ha túl optimisták is lennénk az amerikai gazdasági kilátásokkal kapcsolatban, a feltörekvő országok a jelek szerint viszonylag stabil helyzetben vannak ahhoz, hogy átvészeljék a globális kockázatvállalási hajlandóság esetleges további romlását.

A forint külön pályán mozog

Mindent egybevetve az elemzőcég úgy véli, hogy az ázsiai devizák még mindig alulértékeltek, és van még némi mozgásterük a további felértékelődésre, amint a Fed monetáris lazítási ciklusa megkezdődik. Eközben a belpolitikai, illetve geopolitikai aggodalmak miatt megrendült brazil reál és izraeli sékelt túlzottan lenyomták, ezért ezek is ellenkező irányba mozdulhatnak.

Ezzel szemben a mexikói és a kolumbiai peso, valamint a dél-afrikai rand – bár jelentősen leértékelődtek – a jövő év végéig még további kisebb eséseket produkálhatnak.

A dél-afrikai rand még okozhat kisebb meglepetéseket / Fotó: AFP

Bár az elemzés szöveges része az európai feltörekvő piaci devizákra – köztük a forintra – nem tér ki, szembetűnő, hogy a forint az elmúlt héten folyamatosan erősödött a dollárral szemben, míg egy hete a dollár 364,5 forintnál járt a bankközi devizapiacon, pénteken 361,5 forintnál állt a zöldhasú.

Ugyanakkor az elemzést illusztráló ábra az egyik legtúlértékeltebb feltörekvő piaci devizaként – a török líra és a mexikói pesó között – tünteti fel a magyar forintot.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.