Nem tudott tartósabb lendületet adni a Mol részvényárfolyamának a péntek hajnalban közzétett, jelentős növekedést hozó negyedéves gyorsjelentés. A nyitásban mutatott egyszázalékos emelkedést követően kora délután már ismét az előző napi záró ára körül kereskedtek az olajpapírral.
Pedig a hazai olajtársaság kitett magáért, és az elemzői várakozásokat is felülmúló, több soron duplázódó teljesítményről számolt be az április és június közötti időszakra vonatkozóan.
Erős negyedévet tudott zárni a Mol, amely felülmúlta az elemzői várakozásokat is, így CCS EBITDA soron duplázni tudott tavalyhoz képest, 825 millió dolláros eredményt elérve. A Downstream szegmens kiemelkedően jó negyedévet teljesített, a finomítói marzs növekedése és a petrolkémiai marzs emelkedése is segítette a bővülést. A profitabilitás is javulni tudott ebben a periódusban, így a nettó profit is kétszeresére nőtt
– összegzett Grébel Szabolcs, a K&H Értékpapír elemzője. A szakértő kiemelte, hogy a CCS EBITDA eredmény megfelelt a K&H Értékapír saját prognózisának. Ami ennél is lényegesebb, a vezetőség megerősítette korábbi, 2024 egészére vonatkozó eredménycéljait is:
Összességében elmondható, hogy a Mol második negyedéves eredménye jobb lett a vártnál. A cég az első félévben elért 1,53 milliárd dollár CCS-alapú, tisztított EBITDA eredménye lehetővé teszi az év teljes egészére várt 3 milliárd dolláros EBITDA elérését – vélekedett Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
Az iparági környezetet illetően az Erste kissé gyengébb finomítói marzsokra számít a második félévben, miközben a magasabb gázárak segíthetik a kitermelési üzletágat.
Pletser Tamás arra is figyelmeztetett, hogy a magyar állam várhatóan emelni fogja a különadókat. Az Ural/Brent különbségre kivetett adó küszöbértékét augusztus 1-jétől a korábbi 7,5 dollár/hordóról 5 dollárra csökkentette a kormány. A szakértő vélekedése szerint várható, hogy a hazai bányajáradék és az árbevételre kivetett különadó is változni fog.
A tőzsdei kilátásokkal kapcsolatban pedig azt hangsúlyozta, hogy a Mol-részvények árfolyammozgása elsősorban a külső környezettől és a magyar állam adópolitikájától függ rövidtávon.
A társaság jelentésében közölte, hogy egyelőre nincs fennakadás a Barátság kőolaj-vezetéken érkező szállításokban, bár készülnek arra, hogy ezen a szállítás a jövőben leáll.
Ha ez a teljes leállás most következne be, a Mol részben át tudja csoportosítani az ellátást az Adria kőolaj-vezetékre, de emiatt két nagy finomítójának kapacitáskihasználtságát 80 százalékra kellene csökkentenie
– hangsúlyozta Pletser. A vállalat készül arra, hogy teljesen le tudjon válni a vezetékes orosz szállításokról, de ehhez több időre és beruházásokra van szükség, amelyek folyamatosan történnek.
Az Erste arra számít, hogy a Mol 2025 végére készül el azokkal a beruházásokkal, melyek lehetővé teszik a vezetékes orosz olajról való leválást, és ettől kezdve a cég belső finomítói is teljesen elláthatók lesznek nyersolajjal a tenger felől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.