BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Richter-vezér: magyar és orosz diszkont nyomja a pesti tőzsdét

Fél távnál jár idei eredménycéljainak teljesítésében a hazai gyógyszergyártó. A profit duplázásában a gyenge forint is segítette a Richtert, amely idén 30 milliárd euróval többet költene kutatás-fejlesztésre. A női egészség szívügyük, a működő tőkét optimalizálnák Orbán Gábor vezérigazgató szerint.

Félúton jár az idei évre kitűzött eredménycélok elérésében a Richter – mondta Orbán Gábor, a magyar gyógyszergyártó vezérigazgatója a társaság féléves eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.

20210527_0001_MOR
Orbán Gábor: a Richternek szívügye a nők egészsége / Fotó: Móricz-Sabján Simon (archív) 

Hat hónap alatt 400 milliárd forint feletti árbevételt sikerült elérni, ami 14 százalékos bővülés, a tisztított EBIT pedig 18 százalékkal, 136 milliárd forintra nőtt, amihez 111 milliárd forint szabad készpénzáram társul, ezzel az éves előrejelzés közepén járunk az év első felét követően – összegzett Orbán Gábor. A Vraylar értékesítésének folyamatban lévő felfutása magyarázza, hogy az üzemi eredmény kevesebb mint fele születik meg az első fél évben, a kitűzött éves eredménycélokat pedig az akvizíciók nélkül is képesek elérni – tette hozzá a vezérigazgató.

Szívügyük a nők egészsége

A nők terápiához való hozzáférésének elősegítése szívügye a társaságnak, ezt két módon kívánják elérni, egyfelől pénzügyi eszközökkel, a már bejelentett, két idei akvizícióval, másfelől társadalmi felelősségvállalási (CSR) tevékenységgel.

Az idei tranzakciókkal kapcsolatban Orbán Gábor elmondta,

a Mithra portfóliója jelentős részének májusban bejelentett felvásárlásával egy nyugat-európai projektet tudtak megmenteni a csődtől, ami korábban nem volt jellemző a magyar cégekre, ez tehát nagy büszkeség.

Ennél is fontosabb, hogy a molekulafejlesztés sem tudott volna folytatódni, ha veszni hagyják a Mithra-eszközöket. A fejlesztési munkát befejezni képes és új k+f projektek indítására is képes munkaerőt is megtartja a Richter. A tranzakció fontos lépés az originális kutatások kiépítése felé a nőgyógyászatban. Amerikai és japán licencjogok is érkeztek ezzel a céghez.

A BCI Pharma felvásárlásával pedig  több mint 2500 regisztrált hatóanyaggal, valamint innovatív molekulákat tartalmazó fejlesztésekkel, korai fázisú kutatási platformmal rendelkező vállalat került a Richterhez.

A felvásárlások idén egy százalékponttal növelhetik a forgalmat, EBIT-szinten viszont enyhén negatív hatásuk lesz a megnövelt k+f kiadások miatt. Idén 30 millió euróval többet tervez kutatásra és fejlesztésre költeni a társaság. Hosszú távon azonban stabil készpénztermelő eszközökként tekintenek ezekre a Richternél.

Kapóra jött a gyenge forint

A pénzügyi eredményekről szólva a cégvezér elmondta, hogy a gyógyszergyártás árfolyamkorrigált bevételnövekedése 12,5 százalékos volt az első fél évben, az árfolyamhatás hosszabb idő óta volt újra kedvező, és hatmilliárd forintos pluszt hozott. A piacok közül Oroszország kivételével mindenhol számottevő volt a bővülés. A második negyedévben ráadásul már minden üzletág forgalma növekedni tudott, miközben a működési költségek a bevételnél kisebb mértékben, 12 százalékkal emelkedtek.

A duplájára ugró, 138 milliárd forint adózott nyereséget a nagy árfolyamnyereség is növelte, az utóbbi 21 milliárd forinttal támogatta a teljesítményt. A vezérigazgató itt pozitívumként emelte ki, hogy a gyógyszergyártó elkerülte az újabb magyar különadókat.

Optimalizálnák a működő tőkét

Orbán Gábor szerint kiemelt cél, hogy a működő tőkét alacsonyabb szintre hozzák az optimális működés érdekében. A társaság magas készletszintekkel dolgozik, emiatt az értékvesztés is relatíve magas, de még ezzel együtt is előfordul, hogy nem tudják kiszolgálni teljes mértékben a piaci igényeket, ezen a téren van még tér a fejlődésre – hangsúlyozta.

Jelentős pozitívumként, fontos mérföldkőként értékelte a cégvezető, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) befogadta a Richter két törzskönyvi kérelmét a bioszimiláris denosumab termékjelöltre, ami az első bioszimiláris monoklonális antitest a bővülő biotechnológiai portfólióban.

Magyar és orosz diszkont a tőzsdén

A magyar és az orosz diszkont látványosan nyomja a BUX-ot, részben ezért is döntöttek úgy tavaly, hogy rendkívüli részvény-visszavásárlási programba kezdenek. Jó volt látni, hogy ebből a nyomásból ki tudott szabadulni a Richter részvényárfolyama – mondta Orbán Gábor a július végén új csúcsot döntő kurzusról.

 

A negyedéves jelentést és a vállalatvezetés üzeneteit is kedvezően fogadták a befektetők, a Richter árfolyama 3,8 százalékkal pattant fel a keddi tőzsdei kereskedés első órájában. A jegyzés a globális tőkepiacokon az elmúlt pár napban végigsöprő, masszív eladási hullámát követően ismét 10 ezer forint fölé került.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.