A Mol csoport azerbajdzsáni földgázkészletek kitermelésére vonatkozó kereskedelmi megállapodásokat kötött vegyesvállalati partnereivel. A Socar és a BP – amely a projekt operátora – után a Mol csoport a harmadik legnagyobb tulajdonos az óriási azerbajdzsáni Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) mezőben, ahol a kőolajtermelő rétegek alatt és felett gázrétegeket azonosítottak - közölte a magyr olajcég a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A kereskedelmi megállapodások kiegészítik az ACG termelésmegosztásra vonatkozó már meglévő szerződését (PSA), lehetővé téve a partnereknek az ACG-mező gázkészleteinek feltárását, felmérését, fejlesztését és kitermelését. Az ACG-ben lévő gázkészletek jelentősnek mutatkoznak, mennyiségük elérheti az akár 4 ezermilliárd köblábat (kb. 112 milliárd köbméter).
Az első termelő kút fúrása már elkezdődött a West Chirag platformon, az gáztermelés megkezdése pedig 2025-re várható. A kút szerepe fontos, mivel a kitermelés révén lehetővé teszi a gázkészletek felmérését, ami segítséget nyújt a jövőbeni fejlesztési tervekhez.
Az ünnepélyes aláírásra Bakuban került sor az 1994-ben aláírt ACG megállapodás (ACG PSA) 30. évfordulóján. Emellett Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója és Rovshan Najaf, a Socar elnöke szándéknyilatkozatot írt alá Bakuban, amelynek célja további, szénhidrogén-kutatásra vonatkozó együttműködési lehetőségek feltárása a Shamakhi-Gobustan régióban. A megállapodás értelmében a Mol csoport szándékát fejezte ki, hogy tapasztalatai, technikai és kereskedelmi ismeretei, valamint anyagi forrásai révén hozzájárul Azerbajdzsán szénhidrogén-kitermelésének további fejlesztéséhez.
A mai nap fontos mérföldkő a Mol csoport számára: az olajmezők többéves fejlesztése és kitermelése után kiterjesztjük tevékenységünket Azerbajdzsánban a földgázkészletek kitermelésére, ami a Socarral és a többi ACG-partnerrel való kiváló együttműködésnek köszönhető
– mondta a közlemény szeirnt Hernádi Zsolt, a Mol csoport elnök-vezérigazgatója.
Hozzátette, hogy az ACG a Mol koronaékszere, hiszen innen érkezik nemzetközi szénhidrogén-termelésük legnagyobb része. A Mol csoport részvétele a projektben egyben a két ország közötti gazdasági kapcsolatok zászlóshajója is, emellett az ACG kulcsszerepet játszik Közép-Európa energiaellátás-biztonságában. A mező kitermelése rugalmasságot biztosít a kőolajbeszerzés terén a finomítóink számára Szlovákiában és Horvátországban, így a partnerség az egész régió számára előnyös - mutatott rá Hernádi Zsolt.
Mindezek fényében nagy megtiszteltetés számomra, hogy a Socarral, nagyra becsült partnerünkkel, egy szándéknyilatkozatot is aláírhatok, amely világosan jelzi, hogy az együttműködésünk előtt nagy jövő áll. A folyamatban lévő offshore ACG-kitermelés mellett bizakodom további kutatási sikerekben Azerbajdzsánban, ezúttal a szárazföldön is. Nyitottak vagyunk a közös lehetőségek még további
kiaknázására
– tette hozzá.
A Mol csoport 9,57 százalékos részesedése az ACG-ben és 8,9 százalékos részesedése a Baku–Tbiliszi–Ceyhan vezetékben változatlan marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.