Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) becslése szerint az áldozatok tavaly több mint 5,6 milliárd dollárt (2,3 ezermilliárd forint) buktak a kriptovalutákkal kapcsolatos csalások miatt. Ez 45 százalékos ugrásnak számít 2022-höz képest.
A Bloomberg szerint az FBI-hoz több mint 69 ezer bejelentés érkezett az Egyesült Államokban és külföldön élő állampolgároktól. A pénzügyi csalásokkal kapcsolatos összes panasz mintegy 10 százalékát tették ki a kriptovaluta miatt érkezett bejelentések, de az utóbbiak adták az összes veszteség közel 50 százalékát.
A jelenséget két tényező magyarázza: a kriptopiac 2022-es visszaesését követően a digitális pénz árfolyama tavaly ismét nőni kezdett: a bitcoin idén több mint 28 százalékkal erősödött, míg az elmúlt egy évben közel 120 százalékos ugrást produkált. Ennek következtében a bűnözők érdeklődése is visszatért.
Az FBI szerint egyre elterjedtebb a kriptopénzek használata a globális pénzügyi rendszerben, így egyre több szélhámos fedezi fel a digitális pénzt. A befektetési csalások a legnépszerűbbek: a pénzügyi veszteségek csaknem 71 százalékát tették ki, a svindlerek mesés befektetésre hivatkozva szedték el az áldozatok pénzét.
Az elmúlt években a kriptovaluták népszerűsége robbanásszerűen nőtt, ami a pénzügyi rendszerek átalakulását is magával hozta. A decentralizált pénzügyek (DeFi), az okosszerződések és a tokenizált valós eszközök egyre nagyobb teret nyernek a piacon. Sokan úgy vélik, ennek természetes velejárója, hogy a kriptovalutákkal lebonyolított tranzakciók teljesen anonimok, ez azonban nem így van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.