A moszkvai bíróság ideiglenes intézkedéssel azonnali hatállyal blokkolta a Raiffeisen Bank International (RBI) helyi leánybankjának értékesítését, az osztrákok fellebbeznek a döntés ellen – közölte csütörtökön az Oroszországban működő legnagyobb nyugati bank.
A bíróság abban a perben hozta meg a végzést, amelyet az orosz Rasperia Trading indított nemrégiben a bécsi Strabag építőipari vállalat – az RBI kivételével – annak osztrák fő részvényesei és a Raiffeisen orosz leányvállalata ellen. Az orosz Raiffeisent csak a többi vádlottal fennálló kapcsolatai miatt vonták perbe, semmiféle visszaéléssel nem vádolják – közölte az RBI a német Handelsblatt üzleti portállal.
Az ügy hátteréhez tartozik, hogy az Oleg Gyeripaszka orosz oligarchához köthető Rasperia szintén részesedéssel rendelkezik a Strabagban. A RBI és a Rasperia tavasszal még azt tervezte, hogy egy bonyolult manőversorozat révén az RBI a szankciók megsértése nélkül hozzájutna orosz leánybankja nyereségéhez, miközben Gyeripaszka részesedését is megszerezné a Strabagban.
Amerikai nyomásra azonban befagyasztották a Rasperia tulajdonában álló Strabag-részvényeket, a Rasperia még osztalékot sem kaphat, az ügylet kútba esett.
Az osztrák bank szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy az orosz bírósági döntés nem gátolja a leányvállalat működtetését. Sőt, nincs hatása az orosz pénzintézet tevékenységének – az Európai Központi Bank követelésére – elhatározott leépítésével sem.
Továbbra is kinevezhetünk igazgatósági tagokat, és utasításokat adhatunk az oroszoknak, de a Raiffeisenbank Russia részvényeit nem ruházhatjuk át
– mondta.
Bár az RBI az ukrajnai háború kitörése óta vizsgálja az Oroszországból való kivonulás lehetőségét, legutóbb például Johann Strobl, a bank vezérigazgatója a leánybank többségi részesedésének eladását helyezte kilátásba, ám az EKB nyomására ettől függetlenül gyorsítania kell az orosz bank tevékenységének elsorvasztását is.
Az orosz hatóságok ugyanakkor ragaszkodnak az országban 2600 vállalati ügyféllel, 4 millió helyi számlatulajdonossal és 10 ezer alkalmazottal rendelkező osztrák bank maradásához, mert – mint a legnagyobb még jelen lévő nyugati pénzintézet – lehetővé teszi a nemzetközi átutalások lebonyolítását – árulták el bennfentesek a Reutersnek. A nyugati hatóságok és az EKB persze éppen ezért követeli a kivonulást, illetve a bank tevékenységének minél erőteljesebb visszafogását.
Abban, hogy a Raiffeisen eddig megúszta a keményebb szankciókat, közrejátszhat a bank Ausztriában és a kelet-közép-európai régióban betöltött kulcsszerepe, hiszen több mint 18 millió ügyfelével és 44 ezer alkalmazottjával Ausztriában és a régiónkban megkerülhetetlen pénzügyi láncszemmé vált.
Ezzel párhuzamosan azonban a háború kezdete óta Oroszország a többi nyugati bank kivonulásával egyre nagyobb súlyra tett szert a bank működésében. A csoport nyereségének mintegy felét adta az idei év első három hónapjában, amiben persze a díjemeléseknek is részük volt.
Az RBI részvényárfolyama a hírre péntek délelőtt 7,5 százalékkal, 16,65 euróra zuhant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.