BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas pofont kaptak Von der Leyenék – döntött a legfelsőbb bíróság: nem üthetik az orrukat, amibe csak szeretnék

Megsemmisítette az Európai Bizottság egy kulcsfontosságú ítéletét az európai legfelsőbb bíróság, örülhetnek a tech cégek és a kapitalizmus hívei. Most már hivatalos: a bizottságnak nincs felhatalmazása minden versenyjogi kérdés vizsgálatához, amit csak szeretne.

Nem volt joga az Európai Bizottságnak az Illumina és a Grail közti 2021-es vállalati fúzió versenyjogi vizsgálatához, így a testületnek az ügyben hozott vétója is semmisnek tekintendő – állapította meg az Európai Unió luxemburgi legfelsőbb bírósága keddi ítéletében.

von der Leyen és Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa
Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke / Fotó: AFP

Tovább nyújtózkodott a bizottság, mint amíg a takarója ért

A Bloomberg cikke szerint a legfelsőbb bíróság döntésében kiemelte: a bizottság egyértelműen túllépte hatáskörét, amikor a két cég egyesülésének folyamatát vizsgálat alá vonta, többek közt mivel az a vizsgálathoz szükséges minimális értékhatárt és területi érintettséget sem érte el, így nem csak az ügyben hozott vétója minősül semmisnek, 

de az a 432 millió eurós pénzbírság is, melyet az EU-s testület az Illuminára az egyesülési folyamat során kiszabott. 

Az Európai Bizottság azt követően kezdte el vizsgálni a három évvel ezelőtti felvásárlást, hogy egy új irányelvet alkotva, a kisebb cégek védelme és az innováció támogatása érdekében célul tűzték ki, hogy olyan vállalati egyesüléseket is górcső alá vesznek, amiket egyes tagállamok ajánlanak nekik, még akkor is, ha azok nem érik el a korábban megállapított, hagyományos értelemben vett ingerküszöbüket.

Ez a fordulat elsősorban a nagy tech cégeknek fájt, mivel az új irányelvek értelmében gyakorlatilag bármely felvásárlásuk a bizottság asztalán köthetett ki még akkor is, ha egy nulla közeli forgalmú riválist kívántak akvirálni. Az új procedúra azonban nemcsak az érintett cégeket, de a legfelsőbb bíróságot is aggasztotta, mely mai döntésével egy évek óta húzódó ügy végére tehet pontot.

Margrethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa, akit a dán kormány nem jelöl ismét a posztra, az ítéletet úgy kommentálta:

A kis cégeket ezentúl is meg kell védeni a csúcsragadozóktól. Megfontoljuk, milyen úton tudjuk ezen céljainkat érvényesíteni a jövőben, mivel igenis vannak ügyek, melyeket annak ellenére vizsgálnunk kell, hogy nem esnek egyértelműen a fennhatóságunk alá.

Kulcsfontosságú versenyjogi ügyben született a döntés

Az Illumina és a Grail ügye 2016-ban kezdődött, mikor utóbbi vállalat levált a genomszekventálással foglalkozó Illumináról, azzal a céllal, hogy egy olyan vértesztet állítson elő, mely közel 50-féle rákot tud azonosítani, már a korai stádiumokban is. Az Illumina azonban 2021-ben úgy döntött, visszaolvasztaná magába egykori szárnyát, a felvásárlást pedig a bizottság intései ellenére is megkezdték.

A bizottság ugyanakkor annak ellenére is megvétózta 2022-ben az egyesülést különböző versenyjogi aggályokra hivatkozva, hogy 

annak semmilyen európai kötödése nem lett volna. 

A döntés ellen ezt követően mindkét fél panasszal élt – ennek a pernek a végére tett ma pontot a legfelsőbb bíróság. A két cég újraegyesülése ugyanakkor időközben lekerült az asztalról, mivel azt nemcsak az öreg kontinensen, de Amerikában is támadták hasonló okokra hivatkozva. 

A legfelsőbb bíróság mai ítélete ugyanakkor akár messzire nyúló hullámokat is vethet: a bizottság ugyanis az elmúlt időszakban az Illumina-ügyhöz nagyon hasonló módon húzta keresztül

  • a Qualcomm és az izraeli Autotalks csipgyártó egyesülését, és
  • Deutsche Boerse indítványát, melyben a cég felvásárolta volna a Nasdaq európai energiakereskedelmi érdekeltségeit.

A friss ítéletet követően nem lenne meglepő, ha ezek az ügyletek is újra terítékre kerülnének.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.