Csehországban az éves infláció szeptemberben 2,6 százalékra emelkedett az augusztusi 2,2 százalékról. A piac számított ugyan az emelkedésre, ám csupán 2,4 százalékosra taksálta, a cseh korona erősödéssel reagált a hírre. Ráadásul az élelmiszerárak tavaly november óta először emelkedtek éves szinten – írják a Raffeisen Bank elemzői.
Havi szinten a cseh árak 0,4 százalékkal csökkentek, szemben a piac 0,5 százalékos mediánvárakozásával. A csökkenést főként az üdülési költségek több mint 20 százalékos visszaesése okozta. Ez azonban szezonális jelenség, amely az ünnepi szezon végeztével ismétlődik.
Az üzemanyag- és olajárak eközben augusztushoz képest közel 5 százalékkal mérséklődtek. A benzin átlagára 2021 októbere óta a legalacsonyabb volt, míg a gázolaj átlagára csak 2023 júliusában volt alacsonyabb. Ilyen kedvező fejleményre a következő hónapokban persze nem lehet számítani a közel-keleti feszültségek újbóli fokozódása miatt emelkedő világpiaci olajárakra tekintettel. A tandíjak is emelkedtek Csehországban, ami szintén nem szokatlan a tanévkezdés idején.
Éves összehasonlításban a cseh inflációt főként az élelmiszerárak hajtották, míg az üzemanyagárak csökkentették, amelyek 11,2 százalékkal voltak alacsonyabbak a bázisnál.
Jelentősen növelték viszont a fogyasztói áremelkedést
A szolgáltatások árai az augusztusi adatokhoz hasonlóan 5 százalékkal emelkedtek, ám gyorsult a fogyasztói árak emelkedése az áruszektorban, mégpedig 0,5 százalékról 1,2 százalékra.
A Cseh Nemzeti Bank eléggé melléfogott augusztus eleji makrogazdasági előrejelzésében, mivel arra számított, hogy az infláció szeptemberben csak 2,3 százalékra emelkedik.
A Raiffeisen mindennek ellenére továbbra is arra számít, hogy a prágai jegybank az idei év hátralévő két ülésén 25-25 bázisponttal vágja vissza a kamatokat, lépést tartva a nagy külföldi központi bankokkal (Fed, EKB), és év végére 3,75 százalékra csökkentve a cseh irányadó kamatlábat, bár nőtt az esélye, hogy a decemberi ülésen mégis inkább változatlanul hagyják a kamatokat.
A fentiek következtében pedig szinte tankönyvi következményeket láthattunk a devizapiacon. A forint mérsékelten gyengülni kezdett, az euró 400,9 forint fölé, míg a dollár 366,8 forintig galoppozott. A kereskedők úgy ítélték meg, hogy a vártnál kedvezőbb inflációs adatok miatt az MNB-nek nagyobb tere nyílt az alapkamat csökkentésére.
A cseh korona pedig, ha minimálisan is, de azért erősödött az euróval szemben, mert a vártnál jobban nőtt az infláció éves bázison, s ezért elvileg szűkült a kamatvágás esélye, nőtt valamelyest a valószínűsége, hogy továbbra is magasabb kamatokat zsebelhetnek be a pénzüket koronában fialtató megtakarítók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.