Az amerikai Carlyle pénzügyi csoport visszalépését követően a Rheinmetall is szemet vetett a Thyssenkrupp hadihajókat is gyártó tengeri üzletágára, a Thyssenkrupp Marin Systemsre (TKMS) sőt már az első tárgyalások is megkezdődtek a felek között – értesült a német Handelsblatt üzleti portál.
A hazánkban is rendkívül aktív európai fegyvergyártó óriás ezek szerint rendkívül gyorsan reagált a lehetőségre, hiszen a TKMS csak kedden jelentette be, hogy a Carlyle már nem akarja az üzletet. Mivel pedig a német és az amerikai céget titoktartási megállapodás köti, a Thyssenkrupp nemigen tudta bővebben kommentálni a helyzetet. Oliver Burkhard, a TKMS vezérigazgatója annyit azért elmondott, hogy
a Carlyle visszalépése nem üzleti okokon alapul, és semmi köze vállalatunk minőségéhez és pénzügyi teljesítményéhez.
A Handelsblatt szerint egyébként a politika szólt közbe. A Carlyle ugyanis a német kormány tagjai közül egyesek szerint túlzottan közel áll Donald Trumphoz, és a tengerentúli republikánusokhoz, ezért nem támogatták a tranzakciót.
A TKMS mindenesetre, úgy tűnik, nem árul sokáig petrezselymet, hiszen a Rheinmetall mellett érdeklődik iránta a szintén német Lürssen csoport és az olasz Fincantieri is, a szakszervezet pedig azt szeretné, hogy a német állam is szálljon be úgynevezett horgonybefektetéssel, ami garantálhatná, hogy nem viszik külföldre a termelést és megmaradhatnak a német munkahelyek.
A tárgyalások amúgy ebbe az irányba is megindultak. Sőt Burkhard úgy nyilatkozott, hogy:
a német kormánnyal a haditengerészeti üzletágunkban való állami részvételről folytatott tárgyalások még nem zárultak le.
Bennfentesek szerint a KfW állami fejlesztési bankkal folytak a megbeszélések.
Az elemzők úgy vélik, a legkézenfekvőbb a szektortárs Lürssen csoport befolyásszerzése lenne, mivel a brémai hajóipari cég a német állammal együtt is kész lenne belépni, akár úgy is, hogy saját üzletágát összevonja a TKMS-sel.
A Rheinmetall számára viszonylag ismeretlenebb lenne a pálya, lévén a cég eddig nem foglalkozott hajógyártással. Armin Papperger vezérigazgató viszont az akvizícióval közelebb kerülne céljához, hogy cége Európa legnagyobb védelmi vállalatává váljon.
A TKMS többek között Kielben, Hamburgban és Brémában rendelkezik telephelyekkel, és mintegy 7880 embert foglalkoztat
– írja a Reuters.
A hírekre a Thyssenkrupp részvényei több mint 4 százalékkal, 3,33 euróra, a Rheinmetallé pedig 1,8 százalékkal 500 euró fölé lőttek ki csütörtökön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.